Twitter ujawnił, że po przegranej angielskiej drużyny piłkarskiej w Euro 2020 usunął ponad 1,9 tysiąca tweetów z rasistowskimi komentarzami skierowanymi przeciwko czarnoskórym reprezentantom kraju. Serwis zaznacza, że większość dyskryminujących wpisów zostało usuniętych w sposób proaktywny. Platforma zapewnia dalszą walkę z rasistowskim hejtem.
W trakcie tegorocznych piłkarskich mistrzostw Euro drużyna Anglii po dramatycznym meczu przegrała walkę o tytuł z reprezentacją Włoch. W trakcie konkursu rzutów karnych czarnoskórzy angielscy piłkarze nie wykorzystali swoich szans na zdobycie bramek.
Twitter walczy z rasistowskim hejtem
Po przegranej Anglików w mediach społecznościowych, a głównie na Twitterze, pojawiła się fala hejterskich komentarzy wymierzonych w graczy o czarnym kolorze skóry. W wyniku działań brytyjskiej policji kilkanaście osób, będących autorami tweetów, zostało aresztowanych.
Twitter zajął oficjalne stanowisko w sprawie rasistowskich treści związanych z Euro 2020. Serwis zapewnia, że przed turniejem, we współpracy z władzami piłkarskimi, wprowadził specjalne mechanizmy, aby szybko zidentyfikować i usunąć rasistowskie, obraźliwe tweety wymierzone w drużynę Anglii i szersze rozmowy na temat Euro.
„Po przerażających nadużyciach skierowanych przeciwko członkom drużyny Anglii w noc finału, nasze zautomatyzowane narzędzia, które działały przez cały czas trwania Euro 2020, zostały natychmiast uruchomione w celu zidentyfikowania i usunięcia 1622 tweetów podczas finału i w ciągu 24 godzin po nim” – informuje Twitter.
Serwis zaznacza, że chociaż automatyczne narzędzia są obecnie w stanie wykryć większość usuwanych obraźliwych tweetów, nadal podejmowane są działania na podstawie zgłoszeń. Stale pojawiają się nowe wektory nadużyć, co według platformy oznacza, że system musi być na bieżąco dostosowywany.
Kolejne dni po Euro
Serwis informuje, że w kolejnych dniach po Euro nadal usuwał treści naruszające prawo, które pojawiały się na platformie. Do 14 lipca 1,961 tweetów zostało usuniętych proaktywnie, a w sumie 126 zostało usuniętych na podstawie zgłoszeń.
„Po zakończeniu turnieju przeprowadziliśmy własną analizę usuniętych tweetów i zawieszonych kont” – ujawnia Twitter. „Ma to na celu zapewnienie pełnego zrozumienia zachowań, z jakimi mieliśmy do czynienia, oraz użytkowników, których one dotyczyły, a także zapewnienie jak największej skuteczności kroków, jakie podejmiemy w przyszłości” – dodaje.
Źródło hejtu
Zgodnie z podanymi danymi usunięte tweety pochodziły z całego świata. Jednak Wielka Brytania była zdecydowanie największym krajem pochodzenia obraźliwych wpisów.
Serwis podaje w komunikacie, że spośród trwale zawieszonych kont w związku z hejtem wokół Euro 2020 99 proc. właścicieli profili można było zidentyfikować.
„Kontynuujemy również nasze prace nad zmniejszeniem widoczności tego typu treści, dzięki czemu mniej osób je dostrzega. Jedynie 2 proc. usuniętych przez nas tweetów po finale wygenerowało ponad 1000 wyświetleń (liczba wyświetleń to liczba odsłon tweeta przed jego usunięciem). To podkreśla, jak ważne jest dla nas, aby jeszcze bardziej skupić się na znalezieniu sposobu na to, aby takie tweety zobaczyło jak najmniej osób - lub aby w ogóle nie były one wysyłane” – zapewnia Twitter.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.