Reklama

Social media

Prywatna skrzynka do służbowych spraw nie sprzyja bezpieczeństwu

Fot. Malte Helmhold/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Malte Helmhold/Unsplash/Domena publiczna

W 8 na 10 firmach na świecie doszło do naruszenia bezpieczeństwa danych w 2020 roku. Głównym powodem było przechowywanie ich w chmurze na potrzeby pracy zdalnej, co zwiększyło możliwość uzyskania dostępu do tych informacji cyberprzestępcom.

Wybuch pandemii wymusił konieczność przejścia na tryb pracy zdalnej w firmach, jednak większość z nich nie była odpowiednio przygotowana na takie kroki. Największym wyzwaniem było zapewnienie bezpieczeństwa danych w sieciach domowych, które najczęściej nie posiadały takich zabezpieczeń, jak sieci firmowe. 

Badania wykazały, że aż 67 proc. pracowników na świecie nie przestrzega firmowych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa i bardzo często udostępniają poufną dokumentację za pomocą swoich prywatnych skrzynek pocztowych. Dochodzi również do tego, że udostępniają hasła osobom trzecim i pozwalają korzystać członkom rodziny z urządzeń służbowych.

„Firmy wdrażały liczne środki, mające na celu ochronę przed zewnętrznymi zagrożeniami, ale nie zawsze było to wystarczające. Jednym z wyzwań pracy zdalnej jest kwestia mieszania spraw zawodowych z prywatnymi. Pracownicy często pracują, będąc podłączonymi do niezabezpieczonych sieci w domach lub w hotelach (np. podczas podróży służbowych lub tzw. workation, szczególnie w sezonie letnim). Zwracają oni wtedy mniejszą uwagę na kwestie bezpieczeństwa, co czyni ich bardziej podatnymi na zagrożenia związane z nimi” - komentuje Marcin Somla, country manager SER Group w Polsce - dostawcy oprogramowania do zarządzania treścią.

Brakuje narzędzi do pracy zdalnej

W Polsce około 1/3 pracowników korzysta z prywatnych adresów mailowych do załatwiania spraw służbowych, a to z kolei naraża na niebezpieczeństwo dane firmowe. Wielu dyrektorów przyzwala na takie zachowanie, bo nie widzą alternatywy dla bezpiecznego udostępniania dokumentów.

„To powinno być bez znaczenia, czy pracownik jest akurat w biurze, czy w domu, a może w drodze. Niezależnie od aktualnej lokalizacji, nadal powinien mieć możliwość uzyskania bezpiecznego dostępu do plików w chmurze z dowolnego autoryzowanego urządzenia, zobaczenia wszelkich wprowadzonych w nim zmian i ich autorów, a także mieć bieżący wgląd w to, w jaki sposób pliki są udostępniane wewnętrznie lub zewnętrznie. To nie tylko znacznie ułatwia codzienną współpracę, ale także zwiększa jej bezpieczeństwo” - dodaje Marcin Somla.

Pracodawcy powinni zadbać o zapewnienie bezpieczeństwa danych firmowych. W tym celu pomocne mogą okazać się rozwiązania z zakresu Enterprise Content Management (ECM), czyli systemu zarządzania informacjami opartego na chmurze, który umożliwia współpracę i udostępnianie plików między pracownikami, a także podmiotom zewnętrznym.

Na podst. informacji prasowej.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama