Pentagon walczy z dezinformacją wokół COVID-19

14 kwietnia 2020, 10:01
Pentagon aerial view_DoD photo
fot. diversity.defense.gov

Zgodnie z maksymą by „nie marnować dobrego kryzysu” Rosja, Chiny i inni wykorzystują pandemię koronawirusa do rozprzestrzeniania dezinformacji w celu realizacji swoich celów - twierdzą przedstawiciele Pentagonu. W oficjalnym komunikacie Departament Obrony wskazuje również, że jest rozczarowany postawą Chin i oskarżeniami o amerykański udział  w wybuchu pandemii.

Departament Obrony pracuje z Departamentem Stanu, sojusznikami, partnerami a także innymi agencjami w celu ograniczenia rozprzestrzeniania dezinformacji odnośnie pandemii koronawirusa – czytamy w oficjalnym komunikacie. 

„Myślę, że najbardziej zgubną dezinformacją, z którą musimy się zmierzyć, jest ta, która powoduje globalną … nieufność i zamieszanie” – stwierdziła Laura Cooper, przedstawicielka Departamentu Obrony. „Są to wiadomości zagrażające zdrowiu w wymiarze światowym, ponieważ podważają wysiłki rządów, agencji zdrowia i organizacji odpowiedzialnych za rozpowszechnianie wśród społeczeństwa dokładnych informacji o wirusie” – dodała.

Działania amerykańskiego resortu obrony są wynikiem, jak wskazano w komunikacie, szkodliwych działań w sferze informacyjnej prowadzonych m.in. przez Rosję. Departament Obrony wskazuje m.in. na przykłady, kiedy rosyjskie media za swoim pośrednictwem kolportowały „alternatywne informacje” odnośnie pandemii, nieskuteczność zachowywania podstawowych zasad higieny przy zwalczaniu wirusa czy przekazywanie fałszywych informacji odnośnie sytuacji we Włoszech. 

Departament Obrony wskazuje również na rolę Chin w szerzeniu dezinformacji. Zdaniem przedstawicieli departamentu, jedną z najbardziej szkodliwych informacji, która wywołała zaniepokojenie były „fałszywe oskarżenie, że COVID-19 zaczął się od tego, że członek służby armii amerykańskiej w jakiś sposób przywiózł go do Chin” – czytamy w komunikacie, który przytacza słowa Chad Sbragia – przedstawiciela departamentu odpowiedzialnego za obszar Chin. Stany Zjednoczone prowadzoną propagandę przez rząd Państwa Środka odebrały z rozczarowaniem - zwłaszcza, że to właśnie chińscy specjaliści posiadali doświadczenie i informacje z pierwszej ręki, które mogły wspomóc w walce z wirusem inne rządy. 

W komunikacie wspomniano również o roli rządu Iranu w rozprzestrzenianiu dezinformacji, pomimo, że to właśnie to państwo jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią terenów.

Urzędnicy amerykańscy ujawniają tę dezinformację, powiedział Cooper. „Wzywamy wszystkie kraje, w tym Rosję, do powstrzymania złośliwych aktorów, którzy rozpowszechniają wprowadzające w błąd i zakłócające informacje o wirusie” – stwierdziła Laura Cooper wskazując jednocześnie, że amerykańscy urzędnicy będą wciąż ujawniać przejawy dezinformacji.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Andrettoni
wtorek, 14 kwietnia 2020, 18:26

Problem demokracji polega na tym, że USA same są źródłem dezinformacji i nawet Pentagon nie ma środków na uciszenie Demokratów... W Polsce jest to samo - słuchając wiadomości trzeba patrzeć jakie logo jest na ekranie. TVP mówi, że maseczki mamy nosić po to by przypadkiem nie zarażać innych, bo możemy być nieświadomie chorzy. TVN mówi, że mamy nosić maseczki by się nie zarazić... Przynajmniej są zgodni, że trzeba je nosić. Niestety niektórym politykom odbija i szukają w lasach partyzantki, masowych grobów i lądowisk dla Żydów. Ocenzurować możecie mnie - ale kto ocenzuruje polityków? Przecież to się kwalifikuje pod badania psychiatryczne. Ostatnio mnie zaczepił sąsiad i zrobił mi "nawijkę" o szkodliwości 5G - są to rzekomo "promienie śmierci" wykorzystywane przez armię USA. Azbest szkodził, benzyna ołowiowa również, możliwe, że fale radiowe też szkodzą w 0,00001%, podobnie jak chlorowanie wody i antybiotyki. Jednak "promienie śmierci"? To nie mogą zrzucić atomówki tylko będą instalować anteny? Sensu w tym nie ma, ale jak jakiś polityk nagada głupot w telewizorni to mu część głupków uwierzy. Proponuję obowiązkowe badania psychiatryczne dla kandydatów na posłów i inne urzędy. Demokracja demokracją, ale osoby chore umysłowo nie powinny głosować ani być wybierane. Skoro nasi politycy mają "nierówno pod sufitem" (nie wszyscy, ale kilku na pewno) to nie oczekujmy normalności od innych. Tam też nie robią badań psychiatrycznych...

Pentagram
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:32

Do czasów wyborów prezydenckich administracja ma zakaz komentarza grypy z wuhan

Pentagram
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:22

Trump musi uporać sie z wyborami prezydenckimi a tutaj grypa z wuhan jest kluczem wyborczym Sygnały odwetowe wypływają rowniez od Demokratów. Biden i ten lewacki dziadek już grają ma,sentymentach amerykanów a co przecież wybierają połowę Kongresu

janusz
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:17

Wszyscy wykorzystuja koronowirusa i robia ludziom wode z mozgu ,dotyczy to rowierz Pentagonu .

spoko
wtorek, 14 kwietnia 2020, 17:36

Tak chcesz powiedziec ze wszyscy klamia i robia propagande w takim samym stopniu?

Grypa z wuhan
wtorek, 14 kwietnia 2020, 14:23

Kolego szczególnie gdy 20tys amerykanow nie żyje

Liczby nie kłamią
wtorek, 14 kwietnia 2020, 19:30

Przez swoją ignorancję, oraz brak racjonalnego myślenia rozsiewasz zbędną panikę i histerię. Amerykanom umiera bez korona wirusa blisko aż 8 tysięcy osób DZIENNIE. Policzysz, ile to jest po tygodniu?? Więc te 20 tysięcy po 2 MIESIĄCACH tzw pandemii to jest niemiłe ale nie straszne. Ps. A wiesz, że w Polsce umiera dziennie 1200 osob bez żadnego wirusa? A u nas liczba tzw ofiar to po dwóch miesiącach mniej niż 1/4 tej dziennej liczby. Nie wiesz, bo byś nie wypisywał demagogicznych nieracjonalnych bredni.

spoko
wtorek, 14 kwietnia 2020, 17:34

W tym roku zmarlo 16mln na calym swiecie Usa dane za 2017 Wszyscy zmarli 28113503 Choroby serca 647tys Rak 600tys Samobujstwa 47 tys i tak dalej

Tweets CyberDefence24