Reklama

Social media

Irlandzka policja będzie mogła żądać haseł dostępu, za odmowę grzywna lub więzienie

Zdjęcie poglądowe /fot. Shane Casey/ flickr
Zdjęcie poglądowe /fot. Shane Casey/ flickr

Zgodnie z propozycją nowych przepisów policja w Irlandii będzie mogła zażądać haseł do urządzeń elektronicznych, podczas realizowania nakazu przeszukania. Jeśli osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa nie zastosuje się do prawa, może jej grozić kara grzywny lub więzienie.

Policja w Irlandii, znana jako Garda Síochána (w skrócie Gardaí – strażnicy), ma otrzymać nowe uprawnienia, obejmujące prawo do żądania haseł do urządzeń elektronicznych, które będzie można sprawdzić w ramach nakazu przeszukania.

Radykalna zmiana w legislacji obejmie wymóg sporządzenia pisemnego protokołu zatrzymania i przeszukania, co umożliwi zbieranie danych w celu oceny skuteczności oraz wykorzystania uprawień przez funkcjonariuszy. Niezastosowanie się do polecenia służb dotyczącego przekazania haseł ma skutkować grzywną w wysokości 30 tys. euro lub karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zmiany te będą częścią ustawy Garda Síochána, która została opublikowana w poniedziałek przez minister sprawiedliwości Irlandii Heather Humphreys.

Większe uprawnienia

Propozycja obejmuje także specjalne środki wobec nieletnich podejrzanych, dłuższy okres zatrzymania w przypadku dochodzenia w sprawie przestępstw badanych wspólnie - maksymalnie do 48 godzin, szczególnie dopóki dane zatrzymanego nie zostaną potwierdzone jako autentyczne. Funkcjonariusze mają mieć także prawo do przeszukania przypadkowego pojazdu, jeśli sprawa będzie dotyczyła handlu ludzimi czy uprowadzenia dziecka.

Zmiana przepisów dotycząca ujawienia haseł do urządzeń elektronicznych wzbudziła jednak obawy ekspertów. Niamh Muldoon, globalny inspektor ochrony danych w OneLogin, twierdzi, że „ten ruch jest niezgodny z podstawami najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa, a w szczególności z dotyczącymi kontroli tożsamości i dostępu”.

Jak podaje IT.pro, minister sprawiedliwości Irlandii Heather Humphreys zmiany legislacyjne uzasadniała faktem, że obecnie „prawo w tej dziedzinie jest bardzo złożone, obejmuje prawo zwyczajowe, setki aktów prawnych, prawo konstytucyjne i unijne”, natomiast „połączenie ich razem sprawi, że korzystanie z uprawnień policji przez Gardaí będzie jasne, przejrzyste i dostępne”. Celem jest stworzenie systemu, który jest zarówno jasny, jak i prosty w użyciu dla Gardaí, a także łatwy dla ludzi, aby zrozumieć, z jakich uprawnień Gardaí mogą korzystać i jakie są ich prawa w takich okolicznościach – uzasadniała.

image

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama