Historia Białorusi polskimi wątkami pisana. Były oficer GRU autorem kolejnego epizodu

2 października 2020, 12:50
800px-Solidarni_z_Białorusią_2012_Warszawa_37
fot. Tomasz Bladyniec / Wikimedia Commons /CC BY-SA 3.0

Rewolucja na Białorusi sterowana jest z Bydgoszczy, tak twierdzi „były oficer GRU” w dezinformacyjnych narracjach, cytowany przez polskie i angielskie tuby propagandowe. Wywiad opublikowany pierwotnie na łamach rosyjskiej „Komsomolskiej Prawdy” (kp.ru) 21 września stanowi kolejny odcinek dezinformacyjnego serialu.

O tym, że to właśnie Polacy winni są protestom na Białorusi informowaliśmy już wielokrotnie. Jak pisaliśmy jeszcze w sierpniu, nasz kraj wskazywany był jako ten, który dążył do przeprowadzenia krwawego „Majdanu” na Białorusi. Jak wtedy informowano za pośrednictwem białoruskich mediów, winnymi wzniecania zamieszek byli polscy katolicy, a liczne kraje europejskie oskarżone zostały o próby zniszczenia białoruskiej państwowości.  

Nowy rozdział w zmienionej dezinformacją historii Białorusi napisał były oficer GRU Siergiej Kozłow, który w wywiadzie dla rosyjskiej „Komsomolskiej Prawdy”, ponownie potwierdza, że protesty są sterowane przez Polaków a nawet wskazuje na odpowiedzialną za to jednostkę – Centralną Grupę Działań Psychologicznych w Bydgoszczy. Jak nietrudno się domyśleć, dość szybko najważniejsze tezy z wywiadu pojawiły się w polskich mediach, ale również w angielskojęzycznych.

„Polacy mają ciekawą strukturę, nazywaną „Centralną Grupą Działań Psychologicznych”. To odrębna jednostka wojskowa stacjonująca w Bydgoszczy. Do głównych zadań należy informowanie i oddziaływanie psychologiczne na wojska i ludność, aby osiągnąć cele militarne, polityczne i propagandowe” – czytamy w polskich źródłach cytujących kp.ru.

Kto tym razem jest winny? Lech Wałęsa i Stany Zjednoczone 

Ciekawym wątkiem, wskazanie na bogate doświadczenie Polaków w obalaniu rządów – w końcu już raz tego dokonali biorąc sobie za lidera Lecha Wałęsę. Nie jest natomiast nic odkrywczego w fakcie, że mieliby oni działać w interesie … Stanów Zjednoczonych.

„Za tym stoją ludzie, którzy bardzo dobrze znają się na takich technikach, przede wszystkim Polacy. Mają własne doświadczenia, obalenie rządu poprzez kolektywy pracownicze z liderem Lechem Wałęsą. A teraz w Europie Wschodniej polskie służby specjalne są najsilniejsze i najlepiej wyszkolone. I działają, bez wątpienia, w interesie Stanów Zjednoczonych, które są zainteresowane stworzeniem kolejnego ośrodka do walki z Rosją” – donoszą polskie portale cytując wywiad z rosyjskiego źródła i tym samym przyczyniając się do rozpowszechniania dezinformacji. 

Co więcej szczegółowo zostały opisane mechanizmy organizacji i działania jednostki: „>>Grupa Centralna<< składa się z kwatery głównej, jest też centrum rozpoznania. Jest dział zbierania i przetwarzania informacji – analizuje prasę i inne otwarte źródła. Inny dział pracuje dla krajów anglojęzycznych. Trzeci dział to Europa Wschodnia. Czwarta sekcja jest specjalnie stworzona dla „krajów z sytuacjami konfliktowymi”. Weźmy na przykład Białoruś. Mają dział nadawania programów telewizyjnych, dział nadawania dźwięku i dział dystrybucji materiałów o wpływie emocjonalnym i psychologicznym” – czytamy w polskich przekazach.   

Dezinformacyjne narracje przyzwyczaiły już nas do wielu absurdów, które niestety dość często rozlewają się po polskich portalach stanowiących tubę do tego typu treści. Tym razem Polacy oskarżeni zostali o sprowokowanie rozruchów na Majdanie a także wysłanie ukraińskich sabotażystów na Białoruś. „Na przykład z Polski działają obecnie dwa kanały na Telegramie: „Nexta” i „Nexta Live”. Kanały te działały nawet podczas Majdanu na Ukrainie. Nie wiem w jakim składzie, ale uważam, że to polskie struktury sprowokowały strzelaninę na Majdanie. Na Białoruś wysłano 300 ukraińskich sabotażystów i nie ma wątpliwości, że za nimi stoją polskie służby specjalne. Jak Amerykanie działają przez kogoś we własnym interesie? Wysyłają Polaków. A Polacy wysyłają Ukraińców” – czytamy w narracji. Jednak co warto przypomnieć, wątek rzekomego polskiego zaangażowania w sterowanie protestami na Białorusi, pojawiała się już wcześniej w dezinformacyjnych narracjach.

Wybory prezydenckie na Białorusi skutkowały masowymi protestami oraz siłową reakcją policji. Ograniczano dostęp do internetu oraz zatrzymywano protestujących obywateli. W tym samym czasie białoruskie programy telewizyjne donosiły o zwykłych „zamieszkach” organizowanych przez „zagraniczne podmioty”. Winą za wystąpienia ludności zrzucano takżę na polskich katolików, a liczne kraje europejskie oskarżone zostały o próby zniszczenia białoruskiej państwowości. Białoruskie media uderzały również w Swiatłane Cichanouską, Marię Kalesnikawę i Weronikę Cepkałę – które w ich narracji stały się narzędziami w rękach europejskich feministek dążących do zniszczenia narodowych wartości.

image
Oferta sklepu Defence24.pl
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
*Niezależny obserwator*
poniedziałek, 5 października 2020, 17:33

Daj Boże żeby Polska dysponowała takimi środkami i możliwościami. To by było jak światełko w tunelu.

gość
środa, 7 października 2020, 01:08

Co jak co, ale tacy jak Ty i Tobie podobni nigdy do tego typu i innych informacji nie będa mieć dostępu

rosja to stan umysłu
poniedziałek, 5 października 2020, 11:08

Centralna Grupa Działań Psychologicznych z Bydgoszczy? Doświadczamy tego codziennie na tym forum. Anty,Yaro,Fanklub,Pan Ferdek,Hehe i inni! Tylko nie wiedziałem że oni są z Bydgoszczy.

ziew
poniedziałek, 5 października 2020, 20:10

Koszmarne miasto pełne Ukraińców. Pasowałoby bardziej do ciebie, i reszty towarzystwa z nieustającym, 30-letnim bólem odwłoka o "Rosję" pomimo upadku komuny.

Kiks
wtorek, 6 października 2020, 17:32

To raczej ruskich cały czas coś boli :P

mzs
poniedziałek, 5 października 2020, 10:48

Niemożliwe, przecież wg Rosjan, Polska jest słabym biednym krajem z wyprzedaną gospodarką liczącą tylko na okruchy ze stołu USA. A nagle się okazuje że jakiś oficer mówi, że mamy sprawnych analityków, wywiad i pewnie jeszcze worki pieniędzy na wzniecanie majdanów. Coś się nie zgadza i pewnie dalej od prawdy jest drugie zdanie.

ziew
poniedziałek, 5 października 2020, 20:08

Nie przesadzałbym z tym "sprawnym", bo ich usiłowanie obalenia Łukaszenki było tak żałosnym i śmiesznym przedsięwzięciem, że konkuruje z nim jedynie rajd nieudolnych najemników na Wenezuelę.

As
poniedziałek, 5 października 2020, 09:27

W Bydgoszczy to my możemy mieć oddział specjalny kapelanów do święcenia broni i zaklinania rzeczywistości, a Centralna Grupa Działań Psychologicznych to może, gdzieś w TV i też nie zajmuje się tym co dzieje się wokół Polski.

zdecydować się
poniedziałek, 5 października 2020, 00:07

No to chyba dobrze kiedy kolektywy pracownicze coś robią? Czy może wg. GRU kolektywy już zaczęły być be?

Tweets CyberDefence24