Reklama

Social media

Google i Microsoft najbardziej podatne na ataki hakerów

Fot.: Jefferson Santos/Unsplash
Fot.: Jefferson Santos/Unsplash

Google, Microsoft i Oracle miały najwięcej luk w swoich systemach bezpieczeństwa w pierwszej połowie 2021 roku – wynika z raportu firmy AtlasVPN. Google jest na szczycie listy z liczbą 547 błędów na prowadzonych przez siebie platformach.

Najnowszy raport AtlasVPN analizuje bezpieczeństwo mobilne i typowe luki w obecnym krajobrazie cyberbezpieczeństwa. Raport ujawnił, że na początku 2021 r. najwięcej luk w zabezpieczeniach zgromadziły firmy Google, Microsoft i Oracle.

Google na podium

Zgodnie z danymi AtlasVPN Google zajmuje pierwsze miejsce z ponad 547 podatnościami, Microsoft jest na drugim miejscu z 432 przypadkami niepożądanej ekspozycji na cyberataki, a Oracle na trzecim z 316 podatnościami w pierwszej połowie 2021 r.

Ponadto, raport ujawnił, że w pierwszej połowie 2021 r. odnotowano największe naruszenia cyberbezpieczeństwa w historii internetu. Analiza powstała na podstawie „Telefonica Tech Cybersecurity Report 2021 H1”.

image
Fot.: AtlasVPN

 

Giganci na celowniku

Jak przypomina AtlasVPN, Colonial Pipeline, Kaseya i JBS Foods okazały się ofiarami niszczycielskich ataków ransomware. Biorąc pod uwagę bezprecedensowy wzrost liczby takich aktywności, Microsoft musiał ostrzec użytkowników Azure o lukach w zabezpieczeniach platformy Cloud.

Z drugiej strony, firma Apple musiała wydać aktualizacje systemu iOS, aby usunąć lukę wykorzystaną przez NSO Group do włamywania się do iPhone'ów dziennikarzy. Co więcej, atak SolarWinds okazał się potężnym ciosem dla podmiotów komercyjnych i rządowych.

Raport ma złe wieści dla trzech gigantów technologicznych - Microsoftu, Google i Oracle. Opracowanie ujawniło, że Google zajął pierwsze miejsce w rankingu podatności zidentyfikowanych do tej pory w 2021 r., z ponad 547 wykrytymi błędami, które zagrażają ponad trzem miliardom użytkowników Chrome na całym świecie.

Na drugim miejscu uplasował się Microsoft z 432 przypadkami niepożądanych ekspozycji. Większość tego chaosu spowodowana była przez usługę Microsoft Exchange, która odpowiada za więcej błędów i exploitów niż jakakolwiek inna platforma.

Oracle odnotowało 316 luk i znalazło się na trzecim miejscu. Najwięcej exploitów odkryto w Oracle WebLogic Server, który służy jako platforma do tworzenia, wdrażania i uruchamiania korporacyjnych aplikacji opartych na Javie i może oferować zdalnym napastnikom dostęp do zaatakowanego systemu.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama