Reklama

Social media

FBI ostrzega sektor rolny i spożywczy przed atakami ransomware

Fot. Richard T/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Richard T/Unsplash/Domena publiczna

FBI ostrzega firmy z sektora rolno-spożywczego przed incydentami związanymi z atakami oprogramowaniem ransomware, które w ostatnim czasie przybrały na sile.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ataki ransomware dotknęły dziesiątki firm z sektora rolnego i spożywczego, co zakłóciło ich łańcuch dostaw. W związku z tym, FBI wysłało ostrzeżenie do przedsiębiorstw, w którym poinformowano, że „grupy cyberprzestępcze dążą do zakłócenia operacji, spowodowania strat finansowych i negatywnego wpływu na łańcuch dostaw żywności” – informuje ZDNet.

FBI ostrzega

Hakerzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach sieci do szyfrowania danych i przejęcia kontroli nad systemem. Skutki ich działań mogą dotknąć wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od ich wielkości, w tym ostatecznych odbiorców, takich jak restauracje.

„Przedsiębiorstwa z branży spożywczej i rolnej, które zostały dotknięte atakiem ransomware, ponoszą duże straty finansowe wynikające z konieczności zapłacenia okupu, ale także utraty produktywności i kosztów związanych z naprawą systemów. Firmy mogą utracić również poufne informacje, co będzie skutkowało uszczerbkiem na ich reputacji” – informuje FBI w komunikacie skierowanym do firm.

Małe i duże przedsiębiorstwa na celowniku

Federalne Biuro Śledcze zwróciło również uwagę na pewną prawidłowość. Otóż przestępcy biorą sobie za cel duże firmy dlatego, że stać ich na to, by zapłacić wyższy okup. Z kolei małe firmy nie stać na zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa i stają się łatwym celem.

„50-80 proc. ofiar, które zapłaciły okup, ponownie doświadczyło ataku ransomware. Cyberprzestępcy do ataku wykorzystują najczęściej kampanie phishingowe oraz luki w zabezpieczeniach i oprogramowaniu” – dodaje FBI.

Wiele znanych firm poniosło milionowe straty. Globalny przetwórca mięsa JBS zapłacił 11 mln dolarów okupu. Z kolei cyberatak na jedną z dużych amerykańskich farm spowodował straty w wysokości 9 mld dolarów – informuje ZDNet.

FBI zaleca podjęcie wszelkich środków ostrożności, takich jak zrobienie kopii zapasowych, monitorowanie zdalnego dostępu, segmentacja sieci czy stosowanie uwierzytelniania wieloskładniowego.

Co ciekawe, zawiadomienie firm z sektora rolnego i spożywczego zbiegło się z czasie z komunikatem CISA i FBI dotyczącym zachowania szczególnej ostrożności przed zbliżającym się świętem pracy, który dla Amerykanów jest dniem wolnym, ale nie dla cyberprzestępców, o czym pisaliśmy na naszym portalu.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

Komentarze