Reklama

Social media

USA: FBI oraz CISA ostrzegają przed cyberatakami podczas dni wolnych od pracy

Fot. Nik Shuliahin/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Nik Shuliahin/Unsplash/Domena publiczna

CISA i FBI ostrzegają przed cyberatakami w długie weekendy. W tym celu wzywają organizacje do podjęcia wszelkich środków prewencyjnych.

W ostatnim czasie wiele niszczycielskich cyberataków miało miejsce w długie weekendy. Przykładem tego jest atak na Colonial Pipeline, największy system rurociągów ropy naftowej w USA, w czasie wolnego związanego z Dniem Matki, a także niedawny atak na firmę Kaseya z 4 lipca.

FBI i CISA obiecują wsparcie

Z uwagi na zbliżające się 6 września Święto Pracy, Federalne Biuro Śledcze (FBI) i Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) opublikowały specjalny poradnik, w którym wezwano organizacje do zwiększenia zabezpieczeń systemów i „zaangażowania się w prewencyjne polowanie na cyberprzestępców stanowiących zagrożenie dla ich sieci” – informuje ZDNet. 

Podkreślono, że „ransomware nadal stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ale wygranie z nim jest możliwe”.

„Wraz z naszymi partnerami z FBI kontynuujemy codzienną współpracę, aby przedstawić porady, które pomogą partnerom przemysłowym i rządowym przyjąć strategie sieciowe i wzmocnić ich odporność” – powiedział Eric Goldstein, asysent dyrektora ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w CISA.

Niepokojące statystki

Według danych opublikowanych przez FBI, tylko w 2020 r. zgłoszono ponad 791 tys. skarg na przestępstwa internetowe, a straty finansowe wyniosły 4,1 mld dol. Od stycznia do lipca 2021 r. do FBI wpłynęło ponad 2 tys. skarg dotyczących ataków ransomware.

Wielu cyberprzestępców działa w zorganizowany sposób. Dość dużo mówi się o takich zespołach, jak LockBit, Zeppelin, RansomEXX czy Phobos, a przykłady można by mnożyć.

Hakerzy działają w coraz bardziej niebezpieczny sposób. Wysyłają wiadomości phishingowe, wykorzystują luki w zabezpieczeniach, a nawet usuwają kopie zapasowe, żeby ataki były bardziej dotkliwe. Robią to, by otrzymać okup w zamian za odszyfrowanie danych.

Specjaliści przestrzegają, aby pod żadnym pozorem tego nie robić, jednak mimo tego wiele organizacji wchodzi w interakcję z cyberprzestępcami, by jak najszybciej odzyskać dostęp do systemu.

Tym bardziej warto zachować czujność oraz zadbać o bezpieczeństwo i monitorowanie sieci firmowych, szczególnie w czasie dni wolnych od pracy i odpoczynku od urządzeń, bo właśnie na to czekają cyberprzestępcy.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama