Reklama

Social media

Facebook wzmacnia ochronę przed wyborami do PE

Fot. CherryX/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. CherryX/Wikipedia Commons/CC 3.0

Facebook przygotowuje się na wybory do Parlamentu Europejskiego. Amerykańska firma wzmocni kontrolę wiarygodności informacji na platformie oraz podejmie współpracę z niemiecką agencją informacyjną dpa.

W ramach zaplanowanych na wiosnę działań Facebook otworzy całodobowe centrum operacyjne, w którym znajdą się inżynieriowie, analitycy danych, badacze oraz eksperci z dziedziny prawa. Centrum będzie także współpracować z zewnętrznymi organizacjami, by poprawić jakość informacji zamieszczanych na platformie społecznościowej koncernu.

Przedstawiciele firmy Marka Zuckerberga zapowiedzieli, że współpraca z agencją dpa będzie obejmowała przede wszystkim sprawdzanie wiarygodności treści w serwisie. Dpa będzie drugim podmiotem zewnętrznym oficjalnie współpracującym z Facebookiem w tej kwestii, obok organizacji pozarządowej Correctiv, która pomaga mu w oznaczaniu fałszywych informacji na platformie od stycznia 2017 roku.

Według Reutera koncern zobowiązał się również do wyszkolenia ponad 100 tys. niemieckich studentów w zakresie umiejętności cyfrowych, a także zwalczania wykorzystywania płatnych modułów reklamowych platformy społecznościowej Facebooka do celów politycznych.

Reuters przypomina, że Niemcy od wielu miesięcy bardzo aktywnie walczą z mową nienawiści, a w ubiegłym roku uchwalono tam prawo zobowiązujace firmy technologiczne do usuwania wpisów zawierających mowę nienawiści, pod karą grzywny do 50 mln euro.

Według przedstawicielki Facebooka Tessy Lyons koncern w ciągu ostatnich dwóch lat dokonał postępu w zakresie walki z fałszywymi wiadomościami na platformie. Zapowiedziała, że liczba osób zatrudnianych przez firmę przy moderacji treści do końca roku na całym świecie wzrośnie do 30 tys. (z obecnych 20 tys.). Lyons poinformowała również, że Facebook nieustannie pracuje nad polepszeniem swoich narzędzi sztucznej inteligencji służących do wykrywania nieprawdziwych informacji i ograniczania ich zasięgu w serwisie. Dodała jednak, że osoby zainteresowane wykorzystaniem platformy w celach dezinformowania szybko uczą się obchodzenia nowych zabezpieczeń i ciągle zwiększają swoje zdolności w walce z mechanizmami ochronnymi Facebooka.

AK/PAP

Komentarze