Reklama

Social media

Amerykański T-Mobile ofiarą ataku hakera. Wyciekły dane 100 milionów klientów

Fot.: Mika Baumeister/Unsplash
Fot.: Mika Baumeister/Unsplash

Amerykański T-Mobile stał się ofiarą cyberataku - wynika z nieoficjalnych informacji. Łupem hakera mogły stać się wrażliwe dane nawet 100 mln użytkowników operatora w Stanach Zjednoczonych. T-Mobile nie potwierdza oficjalnie ataku, jednak prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

T-Mobile USA jest drugim pod względem wielkości operatorem komórkowym w Stanach Zjednoczonych. Na koniec drugiego kwartału 2021 r. liczba użytkowników sieci wynosiła ponad 100 mln. 43 proc. udziałów w amerykańskim T-Mobile ma niemiecki koncern telekomunikacyjny Deutsche Telekom.

Atak na T-Mobile

Pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że niedawno T-Mobile USA stał się ofiarą cyberataku na jego infrastrukturę informatyczną.

Zgodnie z doniesieniami w wyniku ataku z ekosystemu operatora mogły wyciec dane nawet 100 mln użytkowników sieci. Chodzi o wrażliwe informacje, m.in. numery telefonów, imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, identyfikatory IMEI urządzeń, a także numery praw jazdy i ubezpieczeń.

Haker chce pieniędzy

Według serwisu Vice na ślad ataku T-Mobile wpadł za pośrednictwem jednego z forów internetowych, na którym oferowano wrażliwe dane milionów Amerykanów. W ofercie nie było jednak mowy o tym, że są to informacje związane z operatorem.

Firma przyjęła na razie wstrzemięźliwą postawę wobec całej sprawy. Z jednej strony nie potwierdza oficjalnie, że doszło do wycieku danych na skutek cyberataku, z drugiej jednak przyznaje się do prowadzenia śledztwa związanego z incydentem.

Fakt dokonania cyberataku potwierdził z kolei w rozmowie z Vice jego autor. Haker jest anonimowy i nie wiadomo, czy działa samodzielnie, czy też jest przedstawicielem większej grupy.

Rozmówca Vice przyznał, że w sieci zaoferował wstępnie dane 60 mln klientów T-Mobile USA za 6 bitcoinów, co w przeliczeniu oznacza kwotę ok. 270 tys. dol. Pozostałe poufne informacje są dystrybuowane w inny sposób w internecie.

Haker zaznaczył, że obecnie utracił dostęp do systemów T-Mobile, co może świadczyć o tym, iż operator wie już o włamaniu. Zaznaczył jednak, że są to działania spóźnione, bowiem wszystkie informacje zostały skopiowane i obecnie znajdują się na wielu różnych nośnikach.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama