Social media
Amerykański personel wojskowy stracił 822 mln dolarów w wyniku oszustw w sieci
Według badaczy AtlasVPN personel wojskowy USA stracił ponad 822 miliony dolarów w wyniku różnego rodzaju cyberprzestępstw i oszustw w okresie od 2017 roku do połowy 2021 roku. Największe straty przyniosły oszustwa znane jako romance scams (oszustwa o charakterze romansu).
Badacze z firmy AtlasVPN przeanalizowali dane zebrane przez amerykańską Federalną Komisję Handlu (FTC). Okazało się, że w okresie kilku lat (od 2017 do końca czerwca 2021 roku) personel US Army stracił ze swoich prywatnych portfeli ponad 822 mld dolarów.
Oszustwa romance scam najbardziej dotkliwe
Analitycy odkryli, że najwięcej (484,4 mln dol.) straciły rodziny wojskowe i rezerwiści, a następnie weterani i emeryci, których szkody finansowe stanowią 35 proc. wszystkich strat (290,1 mln dol.).
Ponadto, członkowie służby czynnej ponieśli straty w wysokości około 47,6 mln dolarów od 2017 roku z zastrzeżeniem, że ta grupa złożyła najmniej skarg w związku z kradzieżami pieniędzy w sieci.
Oszustwa romansowe (wyłudzanie pieniędzy po nawiązaniu w sieci relacji uczuciowych pomiędzy oszustem a ofiarą), znane również jako catfishing, znalazły się na szczycie listy oszustw internetowych, na które podatny był personel wojskowy, ponieważ za ich pośrednictwem udało się wyłudzić aż 92 mln dolarów.
Badacze zaznaczają, że chociaż catfishing jest szeroko rozpowszechnionym oszustwem, ofiary nadal ufają internetowym serwisom randkowym i są skłonne przekazywać duże sumy pieniędzy komuś, kogo nie spotkały w prawdziwym życiu.
Raport ujawnił ponadto, że amerykańscy wojskowi weterani i emeryci padli ofiarą szerokiej gamy przestępstw internetowych, a mediana strat w tej konkretnej kategorii wynosi 700 dolarów, podczas gdy mediana strat poniesionych przez personel służby czynnej to 600 dolarów.
Te dwie wspomniane grupy skierowały ponad 836,3 tys. skarg do FTC na kradzież tożsamości i oszustwa. Z kolei rezerwiści i rodziny personelu wojskowego poniosły 59 proc. wszystkich strat i złożyły około 322 tys. doniesień.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany