Reklama

Polityka i prawo

Belgia zwiększa zdolności do cyberobrony

Belgia jako kolejny kraj dołącza do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO CCD COE) w Tallinnie.

Władze Belgii już w listopadzie ub.r. wyraziły gotowość przystąpienia do NATO CCD COE w Tallinnie. Teraz jednak zadeklarowały pełne poparcie dla działań jednostki zlokalizowanej w stolicy Estonii postanawiając, że Belgia będzie kolejnym krajem uczestniczącym w pracach NATO CCD COE.

Minister obrony Belgii Steven Vandeput podkreślił, że inwestycje w cyberobronę stają się niezbędne w związku z rozwojem sił zbrojnych. Dodał także, że NATO CCD COE nie ma sobie równych jako ośrodek szkoleń w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Szef sztabu Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO ppłk Jens van Laak z Bundeswehry również wyraził zadowolenie z decyzji władz Belgii. „Współpraca międzynarodowa jest niezbędna, jeżeli chcemy, aby cyberbezpieczeństwo było efektywne. Belgia jako pierwsza wystąpiła z inicjatywą dzielenia się informacjami poprzez Sieć. Centrum chętnie wspiera takie inicjatywy poprzez ćwiczenia i badania” - oświadczył.

Misją Centrum jest doskonalenie zdolności wspólnej obrony cybernetycznej Sojuszu wspierającej transformację i interoperacyjność NATO, państw członkowskich Centrum oraz innych państw i instytucji. Centrum skupia swoją działalność na kwestiach związanych z wypracowaniem doktryn i rozwojem koncepcji, budowaniu świadomości operacyjnej, szkoleniu i ćwiczeniach, badaniach i rozwoju oraz prowadzeniu analiz. Członkami NATO CCD COE są Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Grecja, Holandia, Polska, Słowacja, Hiszpania, Turcja, Wielka Brytania i USA. Austria i Finlandia posiadają status państw wspierających.

Reklama

Komentarze

    Reklama