Reklama

Strona główna

Badanie: polscy rodzice są świadomi zagrożeń związanych z internetem

Fot. Geralt/Pixabay
Fot. Geralt/Pixabay

Z badań przeprowadzonych przez F-Secure i Polkomtel wynika, że 80 proc. ankietowanych rodziców w Polsce przeprowadziło z dziećmi rozmowę nt. bezpieczeństwa w internecie. Najczęstsze zagrożenia w sieci to pornografia, przemoc, hazard i wyłudzenia finansowe.

Według badania, dzieci w Polsce spędzają przed ekranem smartfona średnio 2,5 godziny dziennie. Większość rodziców próbuje dbać o bezpieczeństwo najmłodszych w internecie poprzez nadzór i kontrolę czasu w sieci (69 proc. respondentów). Jedynie 22 proc. rodziców przyznaje, że korzysta z gotowych rozwiązań mogących stanowić ochronę dla dziecka przed zagrożeniami w internecie.

Jak wskazują eksperci z firmy F-Secure, którzy brali udział w przeprowadzaniu badania, kluczową sprawą w dbaniu o bezpieczeństwo dzieci w sieci jest dialog z nimi na temat potencjalnych zagrożeń. Rodzice mogą w ten sposób uczulić dziecko na występowanie np. podejrzanych stron internetowych, czy niebezpieczeństwa związane z odpowiadaniem na wiadomości od nieznajomych osób.

Zdaniem autorów badania, dobrą praktyką ze strony rodziców może być ustalanie wspólnie z dzieckiem limitu czasu korzystania z urządzenia z dostępem do internetu.

Wyniki ankiety wskazują, że głównym zajęciem dzieci w internecie jest oglądanie filmów w serwisie YouTube. 25 proc. dzieci młodszych niż 9 lat ma własne konta w serwisie społecznościowym Facebook, pomimo zapisu w warunkach korzystania z usługi, który mówi, że serwis przeznaczony jest dla osób, które ukończyły już 13 rok życia. Eksperci zwracają w tym miejscu uwagę na konieczność budowania u dzieci świadomości na temat ochrony prywatności w sieci i przypominają, że warto pomóc dziecku w zbudowaniu takiego profilu w mediach społecznościowych, który nie będzie ujawniał wrażliwych informacji na ich temat - jego miejsca zamieszkania, wieku, adresu czy numeru telefonu.

Według wydanego w Wielkiej Brytanii raportu poświęconego problematyce zagrożeń i ryzyka związanego z aktywnością dzieci w internecie, Polska przoduje w Europie pod względem liczby dzieci posiadających własnego laptopa (ponad połowa). Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy oraz Hiszpania. Dzieci w Polsce mają również bardzo szeroki dostęp do smartfonów - zajmują pod tym względem drugie miejsce w Europie za Szwecją. Na trzecim miejscu w tej kategorii znalazły się Niemcy, potem zaś - Włochy i Holandia. 

Reklama

Komentarze

    Reklama