B-52 "informacyjnie zaatakowany" na Litwie

16 czerwca 2017, 16:06
B-52H

W wielu zachodnich portalach pojawiła się fałszywa informacja o rzekomym incydencie z jednym z amerykańskich bombowców B-52 na terytorium Liwy, w rejonie Kłajpedy.

Fake news skonstruowany został w ten sposób, jak gdyby to Departament Obrony USA informował na swojej stronie – tak naprawdę fałszywej – że na terenie Litwy w okolicach Kłajpedy doszło do incydentu z bombowcem B-52 należącym do US Air Force. Miało tam dojść do przypadkowego zrzucenia bomby jądrowej B-61.

Jak pisze informujący o sprawie portal stress.panjury.com, nie zdający sobie jednak najwyraźniej sprawy z tego że to fake news, szczegóły incydentu nie zostały jeszcze określone i trwa dochodzenie.

Czytaj też: Kryzys w Katarze wywołali rosyjscy hakerzy metodą fake news?

Zdaniem „ekspertów” na których powołuje się wspomniany serwis, najbardziej prawdopodobnymi przyczynami rzekomego zrzucenia bomby mogły być: błąd pilota, brak zasilania lub nieprawidłowe działanie bębna uruchamiającego. Bomba miała spaść na dwupiętrowy budynek mieszkalny w rezultacie czego uszkodzony miał zostać system zasilania gazem i wybuchł pożar. Serwisy podające tę fałszywą informację piszą, że „nic nie wiadomo na razie o ofiarach”.

Warto zwrócić uwagę, że to już kolejny przypadek zamieszczania fałszywych informacji godzących w wojska NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Wcześniej na Litwie rosyjskie służby rozpowszechniały doniesienia o rzekomym gwałcie dokonanym przez niemieckich żołnierzy obecnych w tym kraju w ramach misji NATO. Do sprawy odniosła się kanclerz Angela Merkel. Obecność wojskowa Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance może dalej być celem rosyjskich działań dezinformacyjnych.

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
fake news
piątek, 16 czerwca 2017, 21:20

fake news - to już norma nawet w naszych mediach elektronicznych i pisanych czy wideo ? Cóż mamy takie a nie inne czasy propaganda sukcesu krzywej prawdy jest gorsza jak za komuny ?

Kiks
piątek, 16 czerwca 2017, 17:39

I tyle jest wart rusek. To worek kłamstw. I alkoholu.

Bolek
piątek, 16 czerwca 2017, 23:35

Czekam teraz na informację o zgwałconych nienieckich żołnierzach na Litwie przez umundurowanych ale nie oznaczonych rosyjskojęzycznych członków organizacji paramilitarnych, którzy byli trzeźwi!

Darek
piątek, 16 czerwca 2017, 16:19

Jednym słowem kacapska agentura nigdy nie śpi!