Reklama

Armia i Służby

Zespół Działań Cyberprzestrzennych WOT przeszkolony

Żołnierze przeszli szkolenie z cyberbezpieczeństwa
Żołnierze przeszli szkolenie z cyberbezpieczeństwa
Fot. Wp.mil.pl

W ostatni weekend trener Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbepieczeństwa (ECSC) prowadził szkolenie w ramach ćwiczenia rotacyjnego z wykorzystaniem środowiska zwirtualizowanego Cyber Rage. Środowisko to zostało udostępnione przez ECSC na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Dyrektorem Centrum a Dowódcą WOT.

Platforma Cyber Range, która wykorzystywana jest do szkolenia specjalistów cyberbezpieczeństwa na potrzeby Sił Zbrojnych RP wpisuje się w obserwowany od kilku lat trend budowy platform treningowych, nazywanych także cyberpoligonami.

Cyber Range tworzy wirtualną przestrzeń szkoleniową, która pozwala na symulację incydentów bezpieczeństwa. W ramach przeprowadzonego ćwiczenia żołnierze mogli w praktyczny sposób rozwijać swoje kompetencje oraz doskonalić umiejętności skutecznego reagowania na różnego rodzaju incydenty w cyberprzestrzeni.

Czytaj też

Jak szkoli się cyberżołnierzy?

Przeprowadzenie takich ćwiczeń w rzeczywistym środowisku , na eksploatowanych systemach, jest bardzo utrudnione, a często nawet nie jest możliwe. Z tego powodu przygotowuje się zwirtualizowane środowisko, które odzwierciedla - możliwie jak najlepiej - rzeczywistą cyberprzestrzeń.

Zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni wymaga systematycznego inwestowania w ludzi oraz w rozwój kompetencji żołnierzy odpowiedzialnych za sprawne funkcjonowanie usług IT.

Efektem zrealizowanych ćwiczeń miała być weryfikacja dotychczasowej wiedzy żołnierzy, możliwość zdobycia nowych kompetencji oraz doskonalenie umiejętności pracy zespołowej.

Czytaj też

/Na podst. informacji prasowej

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze