Reklama

Armia i Służby

Wojsko USA ćwiczyło z partnerami. Polska brała udział wiosną

Cyber Flag 2022
Autor. MCC Jon Dasbach/U.S. Cyber Command/cybercom.mil

W Stanach Zjednoczonych odbyły się ćwiczenia dotyczące cyberbezpieczeństwa i cyberobrony, w których uczestniczyli partnerzy USA. Z założenia, wydarzenie ma pomóc w podniesieniu jakości współpracy, interoperacyjności i gotowości między zespołami specjalistów. 

Reklama

Dowództwo Cybernetyczne USA (U.S. Cyber Command / USCYBERCOM) informuje o zakończeniu ćwiczeń „Cyber Flag 23-1 CF23-1” (17-28 październik br.) oraz „Tablettop TTX” (27-28 październik br.) wraz z sympozjum. Oba wydarzenia zostały zorganizowane przez USCYBERCOM. 

Reklama

W pierwszej inicjatywie wzięło udział 250 specjalistów z 8 krajów. Mowa o (poza USA) Australii, Francji, Japonii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Singapuru i Wielkiej Brytanii. Ze strony Stanów Zjednoczonych w ćwiczeniach uczestniczyły jednostki cybernetyczne różnych rodzajów sił zbrojnych, np. Marynarki Wojennej USA czy Dowództwa Sił Połączonych. 

W ramach scenariusza, eksperci zostali podzieleni na 13 krajowych i międzynarodowych cyberzespołów, które były wspierane przez 3 podmioty pomocnicze. 

Reklama

Polska była na wiosnę

W jesiennej edycji wydarzenia nie brały udziału wojska RP ze względu na koncentrację ćwiczeń na innym teatrze działań (Azja i Pacyfik). Warto jednak podkreślić, że polscy cyberżołnierze (DKWOC) byli zaangażowani w inicjatywę na wiosnę.

Cyberwojska RP stale rozwijają współpracę z USA. „Nasza współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z USA jest stała, partnerska i niepodważalna” - wskazuje Dowództwo.

Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy może być zaangażowanie w operację „polowania na wroga”, która miała miejsce w październiku br.

Czytaj też

Wzmocnienie współpracy

Dowództwo przypomina, że „Cyber Flag” to coroczne cyberćwiczenia o charakterze defensywnym, organizowane przez USCYBERCOM, których zadaniem jest zapewnienie realistycznego szkolenia z zakresu przeciwdziałania wrogim działaniom w sieci, w kontrolowanym środowisku.

Z założenia inicjatywa ma przyczynić się do zwiększenia gotowości i interoperacyjności poprzez doskonalenie współpracy z podmiotami biorącymi udział. 

Szkolenie i synchronizacja w ramach „Cyber Flag” pomagają nam poprawić gotowość, interoperacyjność, zwiększają nasze możliwości i wzmacniają zdolności partnerów.
Joseph Buzzella, dyrektor ds. ćwiczeń i szkoleń w US Cyber Command

Czytaj też

Dyskusje o zagrożeniach

Pod koniec października odbyły się również międzynarodowe sympozjum i ćwiczenia, w których brało udział „30 dodatkowych partnerów międzyagencyjnych i z innych państw” – podaje USCYBERCOM. 

Wydarzenie obejmowało panele dyskusyjne, briefingi oraz wiele innych spotkań, których tematyka dotyczyła m.in. wyzwań w regionie Azji i Pacyfiku oraz obszarów istotnych z punktu widzenia państw członkowskich sojuszu Five Eyes (sojusz wywiadowczy obejmujący Australię, Kanadę, Nową Zelandię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama