Reklama

Armia i Służby

Włamanie do meksykańskiego MON-u. Ujawniono szczegóły operacji wojskowej

Meksyk wojsko
Fot. ProtoplasmaKid/Wikipedia/CC3.0

Hakerzy włamali się do rządowej infrastruktury Meksyku i wykradli tysiące maili, w tym poufne dokumenty, z resortu obrony narodowej. Wśród pozyskanych przez grupę informacji znajdują się szczegóły na temat operacji wojskowej, wymierzonej w rodzinę barona narkotykowego „El Chapo”.

Prezydent Andrés Manuel López Obrador potwierdził incydent, wskazując, że jedna z międzynarodowych grup hakerskich wykradła tysiące e-maili z systemu informatycznego Ministerstwa Obrony Narodowej. Mowa o wiadomościach z lat 2016-2022, z których wiele z nich było objętych klauzulą poufności

Czytaj też

Operacja wojskowa i zdrowie prezydenta

Przykładem mogą być dokumenty dotyczące operacji wojskowej w 2019 r. wymierzonej w jednego z synów Joaquína „El Chapo” Guzmána (baron narkotykowy) w Culiacán. Wyciek ujawnił również konflikt w ramach meksykańskiej armii – podaje Mexico News Daily.

Ponadto, na skutek włamania osoby z zewnątrz weszły w posiadanie informacji dotyczących zdrowia prezydenta, w tym jego poważnych problemów z sercem. Andrés Manuel López Obrador komentując incydent, potwierdził, że ma kłopoty ze zdrowiem i cierpi na kilka schorzeń. 

„Jestem chory. Mam kilka dolegliwości. (...) codziennie na noc biorę garść leków, w tym te na nadciśnienie czy tarczycę. Ale czuję się bardzo dobrze” – cytuje prezydenta meksykański serwis. 

Czytaj też

Najpoważniejszy incydent w historii kraju

Za cyberatakiem ma stać grupa „Guacamaya” z Ameryki Środkowej. W sieci pojawiły się informacje, że hakerzy mają również dysponować bazą danych chilijskiej armii oraz dokumentami sił bezpieczeństwa z Salwadoru, Peru i Kolumbii. 

Latynowskie media oceniają, że włamanie do meksykańskiego MON-u to najpoważniejszy incydent cyberbezpieczeństwa w historii tego kraju.

Prezydent Andrés Manuel López Obrador zaznaczył, że hakerzy wykorzystali zmianę oprogramowania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze