Reklama

Armia i Służby

Ukraina: Rosja łączy dwa typy operacji. Chce wzmocnić efekt działań

Putin parada 2019
Fot. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC4.0

Rosja stara się zwiększyć skuteczność swoich działań w czasie wojny w Ukrainie. W tym celu łączy dwa typy operacji: cyberataki i kampanie informacyjne. Co chce osiągnąć?

Rosja często łączy cyberataki z operacjami informacyjnymi, aby zwiększyć efekt prowadzonych działań – wskazuje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP). Podaje przykład kampanii z kwietnia, kiedy to hakerzy Putina realizowali dwa zadania za jednym razem.

Chodzi o przeprowadzenie operacji obejmującej cyberataki i kampanię wpływu. Najpierw uderzono w jedno z ukraińskich ministerstw, a następnie w przedstawiciela lokalnych mediów. „Hakerzy włamali się na ich stronę internetową i opublikowali wiadomość o zhakowaniu ministerstwa, wraz z krytyką działań CERT-UA” – podkreśla SSSCIP. 

Czytaj też

Jaki był cel Rosjan? Według Ukraińców, Kreml chciał w ten sposób wywołać nieufność społeczeństwa do informacji pojawiających się w mediach oraz władz publicznych. 

Wcześniej ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe poinformował o obsłużeniu ponad 700 incydentów i ataków od początku roku. To oznacza, że podmioty rządowe wciąż pozostają jednym z głównych celów rosyjskich hakerów.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: .

Komentarze