Reklama

Armia i Służby

Ukraina chce być liderem technologii obronnych

BRAVE1 Ukraina
Fot. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Ukraina dąży do tego, aby stać się liderem w branży technologii obronnych. Utworzono specjalny klaster, który ma stymulować rozwój innowacji wojskowych. Inicjatywa to efekt pracy wielu resortów oraz sił zbrojnych. Na czym polega?

Na Ukrainie utworzono klaster technologii obronnych BRAVE1, którego zadaniem będzie stymulowanie rozwoju innowacji wojskowych. To platforma koordynacyjna powstała dzięki zaangażowaniu tamtejszych ministerstw i armii, w tym resortów transformacji cyfrowej, obrony, bezpieczeństwa narodowego, gospodarki oraz Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj też

Przewaga nad Rosją

W trakcie oficjalnej uroczystości przedstawiciele rządu i inne upoważnione osoby podpisały memorandum o współpracy i wparciu w ramach projektu. Jak wskazuje SG SZU, celem inicjatywy jest uzbrojenie i przekazanie na front „zaawansowanych ukraińskich technologii", które mają dać przewagę nad wrogiem. 

Ponadto, klaster powinien pomagać rozwijać krajową branżę, aby ukraińskie podmioty mogły stawać się liderami w obszarze technologii obronnych. 

BRAVE1 z założenia ma angażować wszystkie podmioty przybliżające Ukrainę do zwycięstwa, w tym firmy z branży tech, państwo, wojsko, a także inwestorów, wolontariuszy i media.

Czytaj też

Każdy startup ma szansę

Wicepremier Ukrainy Mychajło przekazał) z kolei, że każdy startup MVP lub firma posiadająca pomysł, będzie w stanie uzyskać niezbędną wiedzę w ramach jednej platformy i ubiegać się o kontrakt z rządem. 

W trakcie procesu SG SZU ma zapewnić ekspertyzę wojskową dla danego rozwiązania. Resort obrony ma odpowiadać za zapewnienie pola do testów, a Ministerstwo Gospodarki i Strategicznych Branż do skalowanie biznesu.  

Czytaj też

Innowacje zdefiniują przyszłość

W trakcie uroczystości gen. dyw. Wołodymyr Kowal, szef SG SZU, wezwał „producentów, naukowców i wojsko do owocnej współpracy w zakresie rozwoju i wdrażania nowych technologii", które pomogą ukraińskiej armii w skutecznej realizacji zadań. 

W ocenie generała, innowacje zdefiniują przyszłość, pozwolą zwyciężyć nad Rosją i tym samym zagwarantować niepodległość Ukrainie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze (1)

  1. DIM1

    Coś mi to zaczyna przypominać Izrael. I na pewno nie Polskę.