Reklama

Armia i Służby

Tym razem nie Pegasus, a narzędzie Cellebrite. Policja kupi izraelską technologię

inwigilacja
Autor. Gauthier DELECROIX - 郭天/Flickr/CC BY 2.0

Komenda Główna Policji wyda 6,5 mln zł na 3-letnią licencję na narzędzie izraelskiej firmy Cellebrite. Była m.in. stosowana do szpiegowania współpracowników Nawalnego w Rosji.

Reklama

Jak podaje TVN24.pl , narzędzie firmy Cellebrite po podłączeniu do telefonu jest zdolne do odczytywania danych użytkownika, zapisanych w chmurze np. z Twittera, Facebooka, Gmaila, WhatsAppa czy Google Drive (w sumie 50 źródeł).

Reklama

Do tej pory polskie służby miały korzystać m.in. z UFED (Universal Forensic Extraction Device) tej samej firmy od 2013 roku. Potrafi ono przejmować dane użytkownika.

Czytaj też

6,5 mln zł na technologie dla służb

Jak informuje teraz serwis, w listopadzie 2022 roku Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na 3-letnią licencję na oprogramowania: UFED 4PC Ultimate (18 sztuk), UFED Cloud Analyzer (1), UFED PREMIUM (1) oraz Cellebrite Inspector (1). Wyda na to 6,5 mln zł.

Reklama

Jak działa UFED? Po podłączeniu urządzenia do telefonu lub tabletu następuje kopiowanie danych; możliwe jest też złamanie blokady telefonu w postaci np. hasła, kodu PIN czy pattern lock na Adroidzie i iOS. W ten sposób możliwie jest sprawdzanie SMS-ów, MMS-ów, maili, zdjęć, plików wideo, historii przeglądania stron internetowych, danych lokalizacyjnych, historii połączeń.

Jeśli chodzi o narzędzie UFED Cloud Analyzer możliwe jest też odczytanie danych z chmury z komunikatorów typu Facebook, Twitter, WhatsApp czy VKontakte (z 50 źródeł). Przy wsparciu narzędzia policja będzie mogła otrzymać też historię wszystkich polubień w mediach społecznościowych, w ten sposób tworząc profil cyfrowy podejrzanego lub poszkodowanego.

Natomiast UFED PREMIUM umożliwia stworzenie kopii pamięci „lepiej zabezpieczonych telefonów i urządzeń"; a system Cellebrite Inspector – łamanie zabezpieczeń komputerów.

Czytaj też

Do czego stosowano technologię Cellebrite?

Jak zwraca uwagę TVN24, narzędzia firmy Cellebrite służyły np. do szpiegowania opozycji w Rosji, stosowane też były przez reżim Łukaszenki.

Rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka w rozmowie z RMF FM fakt nabycia technologii Cellebrite miał skomentować słowami: „Polska policja nie może i nie pozostaje w tyle, ale na bieżąco dostosowuje się i prześciga grupy przestępcze”.

Będzie kontrola?

Stacja podaje w czwartek, że politycy Platformy Obywatelskiej: Dariusz Joński i Michał Szczerba chcą wszcząć kontrolę poselską w KGP i uzyskać dostęp do dokumentów, które potwierdzą zakup licencji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ret

    Łoomatkoo PiS inwygyluje łobywateluf! UFED potrzebuje obecności telefonu, bo jak napisano podłącza się urządzenie UFED do telefonu kablem, a więc używa się go do telefonów zabezpieczonych przy podejrzanych czy w trakcie przeszukań, a więc już na etapie postępowania przygotowawczego. Więc inba dwóch niedorajd z PO z kontrolą w KGP to czysta demagogią i bicie piany.

Reklama