Reklama

Armia i Służby

Rozbito grupę oszustów. Przejmowali konta w mediach społecznościowe

Autor. Unsplash

Zatrzymano 7 osób i postawiono im ponad 100 zarzutów, w tym oszustw, kradzieży i posiadania narkotyków. Ich schemat działania polegał na przejmowaniu kont społecznościowych, a później oszukiwaniu użytkowników poprzez oferowanie im sprzedaży urządzeń elektronicznych, których ostatecznie kupujący nie otrzymywali.

Reklama

Gliwiccy śledczy z wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej ustalili, że na terenie Gliwic działa grupa oszutów internetowych - podaje Policja w oficjalnym komunikacie.

Reklama

Oszuści przejmowali konta innych użytkowników na portalach społecznościowych i zamieszczali na nich oferty sprzedaży urządzeń elektronicznych. Kupujący nie podejrzewali nawet, że to oszustwo, wierząc w uczciwość aukcji za pośrednictwem kont swoich znajomych, płacąc im z góry. Ostatecznie jednak nie otrzymywali obiecanego towaru.

Sprawą zajęli się śledczy, w toku postępowania ustalili kilkadziesiąt numerów kont bankowych, numerów telefonów oraz innych danych, którymi posługiwali się oszuści. Po kontakcie z innymi jednostkami policji ustalono, że skala tego rodzaju przestępstw była duża. Zeznania kilkudziesięciu pokrzywdzonych w całej Polsce pozwoliły na zebranie pokaźnego materiału dowodowego.

Reklama

Czytaj też

Postawiono ponad 100 zarzutów

Sprawcy mają przeszłość kryminalną i są znani gliwickim stróżom prawa - podaje policja. W sprawie zatrzymano siedmioro podejrzanych, to mieszkańcy Gliwic w wieku do 30 lat. Podejrzani usłyszeli łącznie ponad 100 zarzutów oszustw.

Postawiono im także zarzuty kradzieży oraz posiadania narkotyków. Do sądu trafił akt oskarżenia wobec wszystkich podejrzanych, którym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama