Reklama

Armia i Służby

Rozbito gang przemytników. Udział cyberpolicji

Akcja KAS, CBŚP i cyberpolicji w efekcie której rozbito gang narkotykowy
Akcja KAS, CBŚP i cyberpolicji w efekcie której rozbito gang narkotykowy
Autor. Cyberpolicja/ strona internetowa

W ramach wspólnej akcji funkcjonariuszy KAS, policjantów CBŚP oraz CBZC, rozbito gang przemytników narkotyków, którzy działali na trasie z USA do Polski.

Reklama

Jak informuje cyberpolicja w nadesłanym nam komunikacie , funkcjonariusze KAS ujawniali i przejmowali kolejne przesyłki z marihuaną. Natomiast w tym czasie policjanci CBŚP i CBZC oraz prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ustalali członków zorganizowanej grupy przestępczej i sposób ich działania.

Reklama

W efekcie wspólnej akcji funkcjonariuszy udało się przejąć 20 kg marihuany, rozbić gang i zatrzymać 12 osób, którym przedstawiono zarzuty. W ten sposób zlikwidowano szlak przemytniczy narkotyków z USA do Polski.

Działania operacyjne rozpoczęły się pod koniec marca 2023 roku, kiedy funkcjonariusze Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej odkryli i przejęli paczkę z 10 kg marihuany, którą zatrzymali na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie.

Reklama

Jeszcze tego samego dnia policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji przy wsparciu kontrterrorystów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Poznania zatrzymali dwóch mężczyzn - w tym odbiorcę przesyłki - zabezpieczając kolejne paczki z narkotykami.

Czytaj też

Grupa śledcza

Komendant Główny Policji powołał specjalną grupę śledczą, w skład której wchodzą policjanci z Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) w Poznaniu i Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) w Poznaniu.

Zebrano informacje o członkach gangu, którzy za pośrednictwem komunikatorów internetowych założyli sklep i sprzedawali środki odurzające przemycane z USA. Narkotyki trafiały do Polski za pośrednictwem firm kurierskich. Według śledczych, członkowie grupy mogli przemycić do Polski z USA co najmniej 100 kg marihuany.

Czytaj też

Kolejne zatrzymania

Na początku kwietnia funkcjonariusze KAS na warszawskim lotnisku ponownie ujawnili następną paczkę z 10 kg marihuany. Z kolei miesiąc później w Poznaniu zatrzymano dwóch podejrzanych, którzy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jednemu z nich grozi kara za kierowanie grupą. Mężczyznom przedstawiono też zarzuty udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających.

Pod koniec sierpnia policjanci CBŚP i CBZC przeprowadzili największe uderzenie w gang, zatrzymując 8 osób. Akcja została przeprowadzona w Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i w Warszawie. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających.

Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych osób. Łącznie śledztwo dotyczy 12 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W ramach czynności zabezpieczono ponad 20 kg marihuany i 50 tys. zł. Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama