Reklama

Armia i Służby

Rosyjski żołnierz? Sabotażysta? Dywersant? Ukraińska aplikacja weryfikuje tożsamość wrogów

Autor. Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

We współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy powstała aplikacja do weryfikacji tożsamości, która pozwala demaskować rosyjskich żołnierzy podszywających się pod ukraińskich obywateli, dywersantów, sabotażystów i inne osoby stanowiące zagrożenie. Appka jest w pełni za darmo i dostępna dla wszystkich w popularnych sklepach. 

Reklama

Na kwestię weryfikacji tożsamości w czasie wojny ukraińskie służby i siły zbrojne każdego dnia kładą szczególny nacisk. W niektórych przypadkach szybka identyfikacja osób stanowiących zagrożenie może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia, a nawet życia. Wynika to z faktu, że członkowie wrogich sił często podszywają się pod ukraińskich obywateli, aby „pod przykrywką" prowadzić działania na rzecz rosyjskiego okupanta.

Reklama

Aby zmniejszyć ryzyko, powstała aplikacja „TiHto” („Ty kto?”). Została opracowana przez specjalistów YouControl i Artellence we współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i jest dostępna dla każdego za darmo.

Aplikacja "TyHto?".
Aplikacja "TyHto?".
Autor. ТиХто/YouControl/play.google.com

Służy do weryfikacji osób, które mogą stanowić zagrożenie dla innych i otoczenia. „Celem powstania apki była chęć uproszczenia procedury sprawdzania podejrzanych na posterunkach kontrolnych, ulicach w czasie godzin policyjnych, przy wejściu do schronów lub innych miejscach i sytuacjach” – wskazuje SBU. 

Reklama

Zgodnie z deklaracjami ukraińskich służb apka nie gromadzi, nie przechowuje ani nie przekazuje danych osobowych. Działa w oparciu o informacje z otwartych rejestrów. 

Użytkownicy dzięki „TiHto” mogą sprawdzić czy:

  • zdjęcie w paszporcie jest prawdziwe, ważne i czy dokument nie jest skradziony bądź przez kogoś zgubiony;
  • dana osoba znajduje się na liści poszukiwanych;
  • osoba została objęta sankcjami i jest uwzględniona w rejestrze terrorystów;
  • osoba znajduje się w wykazie obcych sił;
  • pojazd danej osoby został skradziony. 

Czytaj też

Jak działa appka?

Aplikacja wymaga wpisania nazwiska, serii i numeru paszportu, daty urodzenia sprawdzanej osoby. Jak deklarują producenci, wystarczy podać jedną z wymienionych informacji, lecz im więcej, tym lepiej (większa dokładność weryfikacji). Można również wykonać zdjęcie. 

Z kolei w celu sprawdzenia pojazdu należy wpisać jego numer rejestracyjny. Jeśli są kradzione, aplikacja o tym poinformuje.

Czytaj też

Zaalarmuj służby

Gdy za pomocą aplikacji dojdzie do zidentyfikowania osoby stanowiącej ryzyko dla bezpieczeństwa, SBU apeluje o natychmiastowe przekazanie informacji organom ściągania w celu podjęcia dodatkowych czynności, w tym szczegółowej weryfikacji tożsamości. 

Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play i App Store.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze