Reklama

Armia i Służby

Rosja siedmiokrotnie zwiększa wydatki na propagandę w internecie

Matrioszki są symbolem rosyjskiej propagandy
Matrioszki są symbolem rosyjskiej propagandy
Fot. Iza Gawrych/ Unsplash

Jak poinformował we wtorek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Rosja przeznacza coraz większe fundusze na propagandę wojenną w internecie.

Jermak podkreślił, że tworzone treści obejmują "agresywną propagandę wojny i zabójstwa Ukraińców oraz wybielanie zbrodni, takich jak wysadzenie kachowskiej hydroelektrowni". "Treści te tworzą i rozpowszechniają rosyjscy propagandyści, którzy udają dziennikarzy" - stwierdził.

Koszty tworzenia "patriotycznych treści" szacowane są na 20 mld rubli, czyli prawie 250 mln dolarów.

Czytaj też

Większe kary dla propagandzistów?

Jermak zaapelował o wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji i indywidualnych restrykcji wobec propagandystów. "Są takimi samymi zabójcami jak żołnierze i dowódcy rosyjskich terrorystycznych wojsk oraz otoczenie prezydenta Rosji i on sam" - podsumował szef kancelarii Zełenskiego.

Jak podało we wtorek Radio Swoboda, rosyjskie władze przeznaczyły w 2023 roku na wojenną propagandę - oficjalnie na granty za tworzenie treści patriotycznych - 20 mld rubli. Dla porównania rosyjski fundusz wsparcia kinematografii dysponuje w tym roku 12 mld rubli.

O tym, jak działa rosyjska propagandowa machina medialna pisaliśmy w tym materiale .

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP

Komentarze