Reklama

Armia i Służby

Rosja rozwija arsenał. Wojsko użyje sztucznej inteligencji

Rosja wykorzysta sztuczną inteligencję do opracowania broni i rozwijania swojego arsenału. W tym celu powołano nową strukturę w ramach ministerstwa obrony.

Rosyjski resort obrony powołał departament rozwoju sztucznej inteligencji (AI) – informuje agencja TASS. Jego zadaniem będzie intensyfikacja prac nad wykorzystaniem tej technologii w obszarze rozwijania i budowy broni.

Inicjatywę oficjalnie ogłosił Aleksander Osadczuk (Александр Осадчук), szef departamentu ds. rozwoju innowacji w ministerstwie obrony. Miało to miejsce podczas międzynarodowego forum „Armia 2022”.

„Aby zintensyfikować prace nad użyciem sztucznej inteligencji z myślą o tworzeniu modeli uzbrojenia (...), utworzona specjalny dział rozwoju technologii AI” – przekazał przedstawiciel resortu, cytowany przez TASS.

Nowo powołany departament ma dysponować własnym budżetem. O planach jego utworzenia mówiono publicznie już w maju ubiegłego roku.

Czytaj też

Nie tylko wojsko

Ponadto, w trakcie forum „Armia 2022” rosyjski wicepremier Dmitrij Czernyszenko ogłosił, że na początku września br. uruchomione zostanie narodowe centrum rozwoju AI, afiliowane przy rządzie na Kremlu.

Z założenia ma stać się kluczową platformą wykrywania i analizowania efektywnych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji dla biznesu, sektora państwowego oraz akademickiego. Centrum będzie wspierało również wysiłki ekspertów, instytutów badawczych czy korporacji technologicznych.

Jak przekazał Dmitrij Czernyszenko, cytowany przez agencję TASS, dużą efektywność ekonomiczną odnotowały podmioty, które już korzystają z rozwiązań, bazujących na sztucznej inteligencji. Mowa o m.in. firmach i instytucjach z sektora finansowego, telekomunikacji czy opieki zdrowotnej.

Czytaj też

Nie być w tyle

Przedstawione wyżej inicjatywy pokazują, że Rosja zdaje sobie sprawę z wysiłków podejmowanych przez USA i Chiny na rzecz rozwijania AI. Zarówno Waszyngton, jak i Pekin rywalizują na tym polu, dokonując szeroko zakrojonych inwestycji w technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dotyczy to zarówno sektora wojskowego i cywilnego.

Moskwa nie chce pozostać w tyle trwającego wyścigu. Powstanie departamentu rozwoju AI w ministerstwie obrony oraz specjalnego centrum ma stanowić krok, który napędzi prace nad sztuczną inteligencją w tym kraju. Efektem ma być m.in. wdrożenie nowoczesnych rozwiązań do rosyjskiego uzbrojenia.

Problemem mogą okazać się jednak sankcje, będące efektem inwazji na Ukrainę.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze (4)

 1. Marcyk

  Oni mają problem z naturalną inteligencją a co dopiero ze sztuczną !!!

 2. [email protected]

  A ta sztuczna inteligencja to robot pies z aliexpress i toster z minutnikiem.

 3. Buczacza

  Patrząc od miesięcy na nieporadność ruchową putinka. Mam wrażenie, że to już jest sztuczna inteligencja. Na najwyższym poziomie. Patrząc wstecz przez pryzmat robota Borysa. I jego genialne możliwości. Tylko się w tym temacie utwierdzam.

 4. VIS

  Sztuczna inteligencja rodem z kreskówek "Kapitana Bomby" XD