Reklama

Armia i Służby

Rodziny holenderskich pilotów nękane przez Rosjan. Kolejny przejaw wojny hybrydowej

Fot. U.S. Air Force/Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Fot. U.S. Air Force/Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Rodziny holenderskich pilotów F-16, którzy działali na obszarze Łotwy, Litwy i Estonii w 2017 roku były nękane przez osoby powiązane z Rosją. Przez okres prowadzonych operacji bliscy zaangażowanych pilotów otrzymywali powtarzające się telefony z pytaniami na temat holenderskich przedstawicieli armii – informuje serwis NLTimes.

Według informacji zdobytych przez NLTimes, partnerki pilotów często otrzymywały uporczywe telefony zaraz po tym, jak ich mężowie lub partnerzy dzwonili do domu ze swoich prywatnych urządzeń. Poszkodowane osoby twierdzą, że rozmawiały z kimś powiązanym z Rosją, co sugerował akcent wypowiadanych słów. Jednym z głównych pytań, jakie padały po odebraniu telefonu dotyczyło tego, czy mąż lub chłopak dobrze się czuje na misji i czy może lepiej by było, gdyby opuścił teren operacji, wracając do domu.

W tamtym okresie holenderskie myśliwce F-16 uczestniczyły w Baltic Air Police, patrolując bałtycką przestrzeń powietrzną. Pomimo że operacja się zakończyła, holenderskie siły nadal stacjonują na Litwie. W sumie 270 żołnierzy tego państwa stanowi część sił NATO, które są tam obecne od 2017 roku. Holenderska śłużba wywiadu wojskowego MIVD podkreśla, że jest zaznajomiona z tą złośliwą praktyką, jednak odmawia szczegółowego komentarza w tej sprawie.

Reklama

Komentarze

    Reklama