Armia i Służby
Połączone działanie sił cyber i wojsk lądowych. Australia przeciera szlaki na „cyberwojnie”
Australia jest pierwszym państwem na świecie, które miało skutecznie połączyć cyberataki z operacjami sił naziemnych – informuje Australian Economic Review.
Sytuacja miała miejsce w 2016 roku, kiedy to siły koalicji państw walczących z ISIS prowadziły operacje w Iraku. W tym samym czasie, w Australii, cyberżołnierze szykowali się do uderzenia. Kiedy otrzymali rozkaz, rozpoczęli działania, których celem było zhakowanie komunikacji ISIS, a następnie sparaliżowanie jej. Miało to w znacznym stopniu ułatwić odzyskanie terytorium przez żołnierzy koalicji. Zdaniem szefa australijskiego wywiadu SIGINT była to pierwsza tego rodzaju operacja na świecie.
To pierwszy raz kiedy operacje ofensywne w cyberprzestrzeni były zsynchronizowane z działaniami wojsk lądowych
Terroryści nie mogli podłączyć się do Internetu ani komunikować ze sobą. Ich systemy komunikacyjne zostały zniszczone w przeciągu kilku sekund – podkreślił Mike Burges. Dodał, że dowódcy ISIS wykorzystywali aplikacje szyfrujące do komunikowania się i przekazywane wiadomości nie mogły zostać odszyfrowane, dlatego Australijczycy odcięli ich od Internetu. Operacja w cyberprzestrzeni została przeprowadzona przez jednostkę stacjonującą w piwnicach głównej kwatery Ministerstw Obrony Australii.
Burges dodał, że kiedy wojska koalicji przygotowywały się do ataku na pozycję terrorystów, ludzie odpowiedzialni za wsparcie w cyberprzestrzeni czekali przy komputerach w Australii na rozkaz
Opis operacji przedstawiony przez Burgesa pasuje do walk o odzyskanie Mosulu z rąk ISIS. Operacja trwała 9 miesięcy, a iracka armia była wspierana przez żołnierzy z międzynarodowej koalicji.
Australia oficjalnie przyznała, że posiada zdolności prowadzenia działań ofensywnych w 2016 roku. Burges powiedział wtedy, iż stanowią one ważny element wojskowego arsenału i odgrywają istotną rolę we wsparciu żołnierzy walczących na froncie. Dodał również, że takie operacje są staranie planowane a ich cele dokładnie określone. ASD jako pierwsza zastosowała taki rodzaj operacji, ale inne państwa na czele ze Stanami Zjednoczonymi posiadają podobne zdolności.