Pierwsze testy wykorzystania przez siły zbrojne technologii 5G w Europie zostały przeprowadzone przez łotewskie wojsko we współpracy z operatorem sieci telekomunikacyjnych LMT.
Testy prowadzone są w bazie wojskowej Ādaži, w której stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO pod dowództwem Kanadyjczyków. Uruchomiono tam stację bazową obejmującą swoim zasięgiem obszar całej bazy, co pozwala na zastosowanie wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Planowane są testy różnorodnych sensorów, systemów i platform obronnych, wliczając w to rozwiązania oparte na bezzałogowym sprzęcie. Pozwoli to na przyspieszenie zastosowania tej nowoczesnej technologii do potrzeb wojskowych oraz da pozytywny bodziec do prac nad badaniami i rozwojem w państwach NATO.
Jedną z pierwszych innowacyjnych technologii, które będą testowane to specjalne gogle do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Mają one posłużyć do treningu personelu medycznego oraz dla wsparcia systemów bezzałogowych pojazdów latających. Ponadto, Gwardia Narodowa ma przetestować sensory produkcji łotewskiej. Jednym z rozwiązań robiących największe wrażenie jest program treningowy Exonicus dla członków siły zbrojnych w wirtualnym środowisku, wykorzystujący gogle wirtualnej rzeczywistości wyprodukowane przez LightSpace Technologies VR na Łotwie.
Minister Obrony Łotwy Artis Pabriks powiedział, że żyjąc w cyfrowej erze, obserwujemy stały napływ innowacyjnych technologii w sektorze bezpieczeństwa narodowego. Ich rozwój powinien być wykorzystany do wsparcia ludzi, bezpieczeństwa oraz dobrobytu - dodał Pabriks. "W obszarze wojskowego zastosowania sieci 5G Łotwa stanowi dobry przykład dla całego świata a ponadto, rozwiązania technologiczne są dostarczane przez łotewskie firmy, co pokazuje nasze znaczenie dla partnerów międzynarodowych" - zakończył minister.
Technologia 5G będzie fundamentem dla nowego wykorzystania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w obszarach automatycznego zaopatrzenia, usprawniania komunikacji pomiędzy dowódcami i ich żołnierzami oraz szybkości przesyłania informacjami z bardzo niewielkimi opóźnieniami. To pozwoli na transmisje ogromnych zbiorów danych w czasie rzeczywistym, zmniejszając rozmiar oraz masę cyfrowych platform wojskowych, w szczególności tych, które są na indywidualnym wyposażeniu żołnierzy.
Łotwa uczestniczy w dwóch projektach badawczych NATO na temat technologii 5G, które są realizowane przez LMT we współpracy z Ministerstwem Obrony. Mają one na celu sprawdzić jaką rolę technologia 5G może odgrywać w operacjach NATO. Łotwa uczestniczy również w projekcie iMUGS Europejskiego Funduszu Obronnego, gdzie rozwijane są modułowe bezzałogowe systemy uzbrojenia oraz planowane są testy sieci 5G w obszarze autonomicznych platform wojskowych.