Reklama

Armia i Służby

Pentagon walczy o pozycję lidera w obszarze 5G

Fot. 12019/Pixabay
Fot. 12019/Pixabay

Departament Obrony przeprowadzi kolejne testy sieci 5G w 7 bazach wojskowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Głównym celem zaplanowanych badania będzie dzielenie spektrum.

Połączenie baz wojskowych siecią 5G jest jednym z głównym priorytetów podsekretarza ds. badań i inżynierii Mika Griffina. W budżecie na 2021 roku znalazło się 450 milionów na badania i rozwój sieci 5G, więcej o 249 milionów dolarów niż rok temu.

W sumie Pentagon testuje sieć 5G w 12 bazach dążąc do osiągnięcia przewagi we wdrażaniu wojskowej sieci 5G nad głównym rywalem - Chinami. Joseph Evans, dyrektor techniczny w Departamencie Obrony odpowiedzialny za wdrażanie sieci 5G powiedział, że testy powinny skończyć się przed końcem jesieni tak aby przemysł mógł rozpocząć prace komercyjne jak najszybciej. Dodał również, że w każdej z baz testowane są inne technologie. 

Testy sieci 5G mają różne cele w zależności od baz. W Pearl Harbour testy sieci nowej generacji będą miały na celu wzmocnienie gotowości lotnictwa do wykonywania misji, w Forcie Irwin, Forcie Hood, oraz w Camp Pendleton testowana będzie bezprzewodowa łączność dla wysuniętych baz operacyjnych oraz centrów operacji taktycznych. Bezpieczeństwo sieci 5G będzie zaś podlegało badaniom w bazie w San Antonio. Prowadzone test mają pomóc poszczególnym jednostkom w doprecyzowaniu, czego potrzebują w zakresie nowoczesnych technologii.

Liczne działania Pentagonu w zakresie  rozwoju sieci 5G, jest wynikiem rywalizacji o pozycję lidera w tym zakresie pomiędzy Chinami a USA. Ponadto amerykańska armia nie chcą pozostać w tyle za komercyjnym wykorzystaniem tej technologiiW tym celu Pentagon zamierza współpracować przy wdrożeniu standardu łączności 5G z europejskimi firmami: Nokią i Ericssonem

Morgan Dwyer, ekspert amerykańskiego think-tanku Center for Strategic and International Studies wskazuje, ze dynamiczny rozwój sieci 5G będzie wymagał rezygnacji z innych inwestycji i zależy w dużej mierze od tego jaki priorytet dostanie nowa technologia. Nie wiadomo również jak na jej rozwój oraz wydatki zbrojeniowe wpłynie pandemia koronawirusa i obecnie trwające zamieszki w USA.

Komentarze