Reklama

Armia i Służby

Pentagon przygotowuje grunt dla wdrożenia 5G z udziałem Nokii i Ericssona

Fot. Master Sgt. Ken Hammond
Fot. Master Sgt. Ken Hammond

Pentagon zamierza współpracować przy wdrożeniu standardu łączności 5G z europejskimi firmami: Nokią i Ericssonem, którzy są głównymi konkurentami Huawei. Nie wiadomo czy rozwiązania nad którymi obecnie trwają pracę, będą obejmowały całe Stany Zjednoczone -  podała agencja Reutera powołując się na źródło w Pentagonie. 

Według podsekretarz w ministerstwie obrony USA Ellen Lord obecnie nie ma pewności, czy rozwiązania, nad którymi trwają prace, będą obejmowały plany wdrożeniowe dla całych Stanów Zjednoczonych. W rozmowie z Reutersem Lord podkreśliła, że prowadzone są rozmowy zarówno z Nokią, jak i Ericssonem.

Poinformowała też, że USA tworzą obecnie fundamenty dla rozwoju własnej technologii wsparcia standardu komunikacji 5G. Zdaniem Lord rozmowy na temat przyszłości sieci 5G prowadzone przez Stany Zjednoczone z sojusznikami na poziomie wojskowym "idą dobrze". Jak stwierdziła, w kwestii tej "jest obecnie duże pole do dialogu na temat tego, jak dalej będą wyglądały sprawy", a "wielu sojuszników z Europy przychyla się do współpracy" z USA.

Agencja Reutera przypomina, że USA od dłuższego czasu prowadzą rozmowy z państwami europejskimi, których celem jest zachęcenie sojuszników do rezygnacji z wdrożenia nowej technologii przy użyciu sprzętu chińskiego koncernu Huawei. Głównym argumentem USA są obawy o możliwe wykorzystanie przez Pekin infrastruktury Huawei do celów szpiegowskich. Chińska firma od samego początku odpiera te zarzuty.

Według Reutersa Komisja Europejska nie przychyli się jednak do zakazu dla udziału technologii Huaweia w budowie europejskiej infrastruktury dla łączności 5G, o który zabiegają USA.

AK/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama