Reklama

Armia i Służby

Obwód lwowski. Ukraińcy zakłócili operację rosyjskich specsłużb

Putin sbu
Fot. Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC4.0 / СБ України (@ServiceSsu)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zneutralizowała wrogie działania ze strony siatki agitatorów kontrolowanych przez rosyjskie służby specjalne. Ich zadaniem było pomaganie bojownikom Ługańskiej Republiki Ludowej w prowadzeniu operacji dywersyjnych.

Osoby zidentyfikowane przez SBU próbowały rozpowszechniać, na możliwie jak największą skalę, fałszywe i uderzające w Ukrainę materiały w internecie. Ich działalność skupiała się na obwodzie lwowskim. Głównym założeniem było dotarcie z przekazem do lokalnej społeczności. 

W trakcie operacji wykorzystano fikcyjne profile w mediach społecznościowych, oraz określone strony internetowe. Za ich pomocą sprawcy nagłaśniali hasła usprawiedliwiające zbrodnie dokonywane przez Rosję i inne prokremlowskie materiały propagandowe

Czytaj też

Na usługach Rosjan

Jak wykazało śledztwo, osoby powiązane ze specsłużbami Putina miały „zatrudnić” zatrzymanego do zdalnego pełnienia roli informatyka „pseudo-władz Ługańskiej Republiki Ludowej”. 

„Ustalono, że wspomniana osoba jest założycielem i administratorem antyukraińskiej >>Lwowskiej Republiki Ludowej<<” – podkreśla SBU. Była także zamieszana w m.in. prowadzenie portalu VoskhodInfo.

Czytaj też

Zdrada kraju i nie tylko

W trakcie przeszukania funkcjonariusze ukraińskich służb ścigania znaleźli sprzęt komputerowy, na którym znajdowały się dowody nielegalnej działalności oraz potwierdzające współpracę oskarżonego z Rosjanami na zasadach komercyjnych. 

Sprawca może odpowiedzieć za:

  • działania zmierzające do zmiany lub obalenia ustroju konstytucyjnego bądź przejęcia władzy 
  • naruszenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy 
  • zdradę kraju 
  • prowadzenie propagandy wojennej
  • uzasadnianie rosyjskich zbrodni, zaprzeczanie zbrojnej agresji Kremla wobec Ukrainy oraz gloryfikowanie sił Putina

Wobec zatrzymanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu bez możliwości wyjścia za kaucją. 

Uwaga SBU jest skupiona również na innych uczestnikach operacji. Obecnie podejmowane są działania mające na celu postawienie ich przed sądem.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze (1)

  1. Antonioo

    To jak u nas, są Fundacje skupiające się na pamięci o Wołyniu ale ich głównym i nadrzędnym celem jest antagonizowanie Polaków i Ukraińców. Ich konta twitterowe działają aktywnie w ruskiej akcji propagandowej dotyczącej #stopukrainicacjiPolski (PROPAGANDA)