Reklama

Armia i Służby

Niemcy oszukani. Ukraina siedzibą przestępców

ukraina oszuści
Zdjęcie z czynności policji
Fot. Ukraińska cyberpolicja/cyberpolice.gov.ua

Inwestorzy z Niemiec i Szwajcarii zostali oszukani przez międzynarodową grupę przestępczą, która działała na terenie m.in. Ukrainy. Ujawniono szczegóły policyjnej akcji.

Ukraińska cyberpolicja i funkcjonariusze wydziału śledczego we współpracy z organami ścigania innych państw rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się oszustwami. 

Czytaj też

Z Ukrainy i Gruzji

Według ustaleń policji, od 2019 r. sprawcy stworzyli ponad 100 zasobów internetowych (np. stron), za pomocą których oferowano zainteresowanym osobom inwestowanie w kryptowaluty i obrót papierami wartościowymi na wirtualnych rynkach finansowych. 

W celu kontaktu z „inwestorami” członkowie grupy zorganizowali call center w Gruzji i na UkrainieW sprawę zaangażowanych było kilkaset osób. Nie byli to przypadkowi „pracownicy”. Poszukiwano chętnych posługujących się językami obcymi. Następnie uczono ich stosowania metod socjotechniki, aby skutecznie oddziaływali na ofiary i nakłaniali je do znaczących inwestycji. 

Czytaj też

Ofiarami Niemcy i Szwajcarzy

Rozmówcom zalecano instalację „specjalnego oprogramowania”, które miało pomóc w przeprowadzeniu transakcji. W praktyce przestępcy zyskiwali dostęp do urządzeń klientów i transferowali ich środki na kontrolowane przez siebie rachunki. Ofiarami byli głównie obywatele Niemiec i Szwajcarzy

Czytaj też

Międzynarodowa operacja policji

W policyjną operację zaangażowani byli nie tylko funkcjonariusze z Ukrainy, ale również Niemiec, Szwajcarii i Gruzji. Działania wspierały Eurojust i Europol

W czasie przeszukań na terenie naszego wschodniego sąsiada i Gruzji zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefony, gotówkę i dokumenty. Zamrożono też środki finansowe należące do grupy, które ulokowane były w ponad 20 państwach.  Obecnie prowadzone są czynności dochodzeniowo-śledcze w celu ustalenia wszystkich okoliczności oraz ofiar przestępstwa.

Ukraińska policja udostępniła film z operacji:

YouTube cover video
Nagranie z czynności policji

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]*.

Komentarze