Reklama

Armia i Służby

NATO testuje interoperacyjność. NCBC przedstawicielem Polski w ćwiczeniach

Fot. NATO
Fot. NATO

Pandemia COVID-19 wymusiła przeniesienie największego wydarzenia NATO umożliwiającego testowanie interoperacyjności, tj. ćwiczenia pk. CWIX (Coalition Warrior Interoperability Exercise) w całości do świata wirtualnego.

Dotychczas (nieprzerwanie od 2011 roku) ćwiczenia co roku odbywały się w Joint Force Training Centre (JFTC) w Bydgoszczy.

W okresie od 8.06 do 25.06 br. przedstawiciele ponad 20 państw  i organizacji NATO przeprowadzają techniczne testy interoperacyjności pomiędzy około 150 rozwiązaniami teleinformatycznymi z obszaru IT, cyber i krypto. Testowane są zarówno rozwiązania eksperymentalne jak i w pełni zaimplementowane. Wszystkie testy realizowane są z ponad 60 lokalizacji zdalnych na niemal całym świecie (od zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych po centralną Turcję). Realizacja testów odbywa się z wykorzystaniem  niejawnej sieci CFBLNet (Combined Federated Battle-Lab Network) lub poprzez jawną sieć, przygotowaną specjalnie na potrzeby ćwiczenia tak, aby stanowiła bezpieczne środowisko testowe.

Rozwiązania testowane przez stronę polską:

* HMS JASMINE

* BMS JASMINE

* JFSS JASMINE

* DSS JASMINE

* ZWLC 1.0

* AFCCS TOPAZ 8

* HEKTOR PLATFORM

NCBC przyjęło na siebie rolę lidera narodowego (National Lead oraz Deputy National Lead), który koordynuje wszelkie działania związane z realizacją testów interoperacyjności rozwiązań zgłoszonych przez polskie podmioty gospodarcze oraz reprezentuje SZ RP w ramach Senior Management Group. Centrum monitoruje również przestrzeganie przez polskich przedstawicieli wymagań i procedur bezpieczeństwa związanych z realizacją testów w jawnej sieci dedykowanej.

Informacja prasowa NCBC

Reklama

Komentarze

    Reklama