Armia i Służby
MON przedstawia wizję rozwoju AI w Wojsku Polskim
Sztuczna inteligencja w Siłach Zbrojnych to niewątpliwie technologia, na którą musi stawiać każda nowoczesna armia. W Polsce tworzone jest Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji (CISI) jako odrębna jednostka wojskowa, podlegająca pod dowódcę DKWOC. Resort obrony narodowej przygotował kompleksową strategię wdrożenia AI do 2039 roku. Co zakłada?
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w pełnym spektrum operacji wojskowych, jej potencjału militarnego i analitycznego skutkuje skróceniemprocesu decyzyjnego i zwiększeniem możliwości reagowania na wrogie operacje.
To, co poszczególne państwa osiągną w wyścigu o AI, będzie niewątpliwie decydowało o ich pozycji w przyszłych konfliktach. Implementacja systemów AI ma być wobec tego jednym z głównych priorytetów w planowaniu rozwoju Sił Zbrojnych RP.
Możliwość szerokiego zastosowania sztucznej inteligencji w rozwiązaniach wojskowych jest rozpatrywana zarówno w perspektywie zwiększania własnych zdolności, jak i wyzwań związanych z wykorzystaniem tej technologii przez adwersarzy.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Czytaj też
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji
Jako pierwsi w lipcu br. informowaliśmy, że w strukturach SZ RP powstanie Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji (CISI) jako nowa jednostka Wojska Polskiego, podlegająca pod dowódcę DKWOC gen. dyw. Karola Molendę. Działalność CISI będziefinansowana z budżetu [Ministerstwa Obrony Narodowej](https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa, a wśród kadr znajdą się specjaliści wojskowi i cywilni.
Nie może zatem dziwić ruch resortu obrony narodowej i przygotowanie strategii wdrożenia AI do systemów wojskowych do końca przyszłej dekady. W dokumencie „Resortowa strategia sztucznej inteligencji do roku 2039” określono cele operacyjne, kierunki interwencji i działania, które mają służyć do stworzenia warunków, by odpowiedzialnie wdrożyć systemy AI do powszechnego użytku w MON.
„To ma się przyczynić do uzyskania przewagi technologicznej nad potencjalnymi adwersarzami, a tym samym wzmocnienia zdolności do odstraszania i obrony” - czytamy. (…) „Jej celem (AI - red.) jest stworzenie warunków do odpowiedzialnego rozwoju, wdrożenia i wykorzystania AI, co będzie wymagało szeregu zmian w kulturze organizacyjnej i zasadach funkcjonowania RON, zbudowania i utrzymania wymaganych kompetencji, dokonania niezbędnych inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczną oraz odpowiedniej stymulacji prac badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych”- wskazano.
Czytaj też
Gotowość w MON na wdrożenie AI
W dokumencie czytamy, że słusznie zauważono, iż „resort obrony narodowej musi podjąć szereg działań w kierunku osiągnięcia gotowości do skalowalnego wdrożenia rozwiązań i wykorzystania potencjału AI”.
Do tej pory nie opracowano resortowych dokumentów w tym zakresie, a brak tego typu strategii był przeszkodą w skoordynowanym podejściu do problemu.
„Brak nadrzędnego planu, który pozwoliłby resortowi skutecznie zapewnić koordynację i odpowiednie zarządzanie inwestycjami lub rozwinąć odpowiednie postawy, umiejętności i zdolności w celu skutecznego, bezpiecznego i odpowiedzialnego wdrożenia sztucznej inteligencji, nie pozwala na efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów” - napisano w dokumencie.
MON stwierdził również, że brakowało jednoznacznego wskazania podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie i nadzorowanie prac w zakresie całościowego podejścia do AI, co utrudniało współpracę nie tylko na poziomie Polski, ale także i międzynarodowym.
By zbudować potencjał w obszarze AI potrzebne są:
- dostęp do zweryfikowanych danych wysokiej jakości;
- posiadanie wiedzy, kompetencji, umiejętności i kwalifikacji;
- dostosowanie prawa i ustalenie adekwatnych procesów i procedur;
- inwestowanie w rozwój technologii i infrastrukturę cyfrową;
- rozwój ekosystemu innowacji, szczególnie w obszarach priorytetowych.
Resort wskazuje, że należy podjąć zdecydowane działania w celu zapewnienia skoordynowanej pracy na rzecz rozwoju AI w Polsce oraz wiedzy i kompetencji poprzez rekrutację talentów i podnoszenie kwalifikacji już obecnych kadr; dostosowanie prawa do wykorzystania potencjału AI oraz ustalenie procedur i procesów; budowanie wymaganej infrastruktury oraz inwestycje w technologię; stymulowanie rozwoju w zakresie AI w obszarze bezpieczeństwa i obronności; rozwijanie współpracy z sojusznikami w zakresie wiedzy i najlepszych praktyk oraz odejście od silosowości, by posiadać wysokiej jakości zbiory danych.
Czytaj też
MON przedstawia wizję rozwoju AI do 2039 roku
Resort obrony narodowej przedstawił również swoją wizję rozwoju nowoczesnych technologii (w tym AI) do 2039 roku. Zdaniem MON-u będzie to warunek „posiadania zdolności do efektywnej realizacji odstraszania i obrony przez Siły Zbrojne RP”.
Systemy AI mają w ciągu 15 lat odgrywać „znaczącą rolę w działaniach militarnych, co zrewolucjonizuje sposób zarządzania i prowadzenia operacji wojskowych w przyszłym zdigitalizowanym środowisku walki. Od AI będzie zależało tempo operacyjne, efektywność wykorzystania sił, ale są też wyzwania etyczne i prawne”.
W jaki sposób AI będzie wykorzystywana w operacjach wojskowych? Na wiele sposobów: poprzez wsparcie dowódców w podejmowaniu decyzji; analizowanie scenariuszy działań, co będzie wpływało na świadomość sytuacyjną; szybsze przetwarzanie ogromnych ilości danych; usprawnienie procesu wydawania rekomendacji i zwiększenie ich trafności; analizę danych szkoleniowych, co ułatwi procesy nauczania i zarządzania talentami (indywidualne podejście do szkoleń).
Sztuczna inteligencja usprawni także przeprowadzanie szkoleń w realistycznych sytuacjach bojowych, w wirtualnym środowisku treningowym. Jednak to nie wszystko.
MON wskazuje na szereg argumentów, które przemawiają za użyciem AI i rysuje swoją wizję na najbliższe 15 lat. To także wykorzystanie systemów bazujących na sztucznej inteligencji w autonomicznych systemach bojowych (wsparcie człowieka); przeprowadzanie misji rozpoznawczych z większą precyzją; lepsza analiza informacji rozpoznawczo-wywiadowczych; optymalizacja logistyki (łatwiejsze przewidywanie i planowanie).
AI w cyberprzestrzeni
Co istotne, AI będzie bezpośrednio wykorzystywana w systemach obrony cyberprzestrzeni, wspierając obronę przed cyberatakami.
„Algorytmy AI mogą zdecydowanie szybciej niż człowiek identyfikować i neutralizować zagrożenia, zapewniając bezpieczeństwo infrastruktury wojskowej i informacji, jak również mogą wykrywać podatne zasoby wymagające bezzwłocznych działań” - uważa resort obrony narodowej.
Dokument szczegółowo będziemy jeszcze analizowali na naszych łamach. Śledźcie nas na bieżaco.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany