Reklama

Armia i Służby

Minister obrony zatwierdził oficjalne symbole dla NCBC

Fot. CYBER.MIL
Fot. CYBER.MIL

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni im. Jerzego Witolda Różyckiego ma już oficjalne znaki. Mundury żołnierzy NCBC obok polskiej flagi na ramieniu będą zdobić: odznaka pamiątkowa, oznaki rozpoznawcze oraz proporczyk na beret.

Odznaka ma kształt tarczy barwy chabrowej, nawiązującej do tradycyjnych kolorów wojsk łączności i informatyki, z podwójną obwódką w kolorze oksydowanego srebra, symbolizującą szczególną dbałość o zapewnienie bezpieczeństwa.

image

 

W górnej i dolnej części pola tarczy znajdują się siatki symbolizujące rozległą sieć komputerową. Natomiast w jej prawej części widnieje symbol graficzny macierzy wykorzystywanej w dziedzinie bezpieczeństwa jako narzędzie określania poufności, integralności i autentyczności oraz ciągi zero-jedynkowe nawiązujące do systemów zapisu, kodowania, dekodowania i rozkładu zmiennych.

W lewej i centralnej części tarczy znajduje się rotor z symbolami numerycznymi, barwy oksydowanego srebra, będący elementem konstrukcyjnym niemieckiej maszyny „Enigma”, której szyfry złamał patron NCBC Jerzy Witold Różycki wraz ze współpracownikami. Na rotor jest nałożona litera „N” z wyciętym symbolem zamka, na tle srebrno-czerwonego pierścienia, co symbolizuje bezpieczeństwo państwa.

Podstawą do przyjęcia symboli przez jednostkę jest Decyzja nr 31/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 marca 2020 r.

Informacja prasowa Cyber.mil.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama