Reklama

Armia i Służby

Microsoft wprowadza US Army do świata rzeczywistości rozszerzonej

Fot. Army.mil/Domena publiczna
Fot. Army.mil/Domena publiczna

Firma Microsoft realizuje długoletnie dostawy dla US Army zestawów gogli pracujących w tzw. rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality).

100 tys. takich zestawów ma być dostarczonych na mocy umowy zawartej z Departamentem Obrony. W listopadzie ubiegłego roku podpisano umowę na dostawę 2500 prototypów takich gogli, przeznaczonych zarówno do prowadzenia treningów, jak i wykorzystania bezpośrednio na polu walki.

Sam zestaw oparty zostanie na technologii HoloLens, przy czym wersja wojskowa będzie mieć niestandardowe oprogramowanie zapewniające również zdolność widzenia w nocy, możliwość przesyłania danych, kierowania i rozpoznawania wykrytych zagrożeń.

Czym jest HoloLens? To trudne do bezpośredniego zdefiniowania urządzenie – rodzaj gogli ze słuchawkami z wyposażeniem w postaci zestawu sensorów, wyświetlaczy oraz specjalnego procesora do przetwarzania obrazów w rzeczywistości rozszerzonej (nieoficjalnie hologramy). Przy czym jest ono całkowicie autonomiczne i nie musi być połączone z komputerem lub telefonem. Zapewnia poprawne widzenie otoczenia, ale na zamontowanych przed oczami wyświetlaczach prezentowane są też różne informacje, najczęściej korespondujące z obrazem, który widzimy „w realu”.

Wykorzystuje się je do prezentowania wirtualnych modeli (np. pojazdów) czy w przemyśle (statystyk lub instrukcji itp.). NASA korzysta z rzeczywistości rozszerzonej  m.in. w planowaniu misji na Marsa.

Od 2019 roku powinna być dostępna na rynku druga generacja gogli HoloLens 2 w których dwukrotnie powiększono pole widzenia a zastosowany interfejs ma być bardziej intuicyjny. Ponadto w nowym urządzeniu zaimplementowano też śledzenie ruchu gałek ocznych oraz ma działać po założeniu na okulary korekcyjne.

Dla żołnierzy US Army nowe zestawy mają zapewnić zwiększoną świadomość sytuacyjną a przez to i mobilność taktyczną czy przeżywalność na współczesnym polu walki. Dlatego wydaje się, że powinny zostać wyposażone w odpowiedni procesor (wydajny system operacyjny) o dwóch lub czterech rdzeniach i dużej pamięci RAM oraz wydajne źródło zasilania i komunikacji (Bluetooth, GPS/GNSS).

Muszą się one ponadto charakteryzować specjalną (odporną na trudne warunki eksploatacji) konstrukcją,  zapewniać poprawne widzenie w dzień i w nocy oraz przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, chronić przed oddziaływaniem wiązki laserowej, dawać możliwość użycia szkieł korekcyjnych czy być dostosowane do pracy w hełmie i z dodatkowymi akcesoriami.

Zestawy słuchawkowe HoloLens są już m.in. w eksploatacji w armii izraelskiej a zdaniem tamtejszych wojskowych technologia ta może być szczególnie użyteczna do wsparcia dowódców w procesie dowodzenia pododdziałem lub dla personelu medycznego (bezpośrednia konsultacja z lekarzami). W tym ostatnim przypadku właściwie postawiona diagnoza i udzielona pomoc może przyczynić się do uratowania życia lub zdrowia rannego żołnierza.

W samym Microsofcie część zatrudnionych inżynierów i projektantów sprzeciwia się wykorzystaniu nowoczesnej technologii w zastosowaniach czysto militarnych (pod petycją w tej sprawie podpisało się 94 pracowników). Chcą oni by zerwano warty 480 mln USD kontrakt, ale realizacja umowy będzie kontynuowana.

Wprowadzenie tych zupełnie nowych zestawów do wykorzystania w US Army pozwoli nie tylko na polepszenie świadomości sytuacyjnej żołnierzy, ale również zmniejszenie czasu ich reakcji, wsparcie w wypracowaniu optymalnego rozwiązania stawianego im zadania czy lepszą współpracę w walce z posiadanymi systemami uzbrojenia. Co do tego ostatniego punktu to należy też pamiętać o stopniowym wprowadzaniu na stan broni o kalibrze 6.8 mm co w polaczeniu z nowymi goglami zapewni skuteczne trzymanie przeciwnika na dystans – tzn. wykrycie i zniszczenie go w odległościach poza zasięgiem jego środków rażenia.

Połączenie rzeczywistości naturalnej z tą generowaną komputerowo nie jest zadaniem łatwym (szczególnie, jeśli chodzi o spełnienie specyficznych wymagań militarnych), ale wydaje się drogą właściwą i dająca w przyszłości duże pole do dalszej rozbudowy i zwiększenia potencjalnych zastosowań.

Należy jednak pamiętać o zachowaniu właściwej równowagi pomiędzy tymi obiema rzeczywistościami tak by nie wpłynęły one na stan zdrowia żołnierza i jego zachowanie/działanie na polu walki.

Reklama

Komentarze

    Reklama