Reklama

Armia i Służby

Holandia: rośnie liczba przestępstw przy użyciu WhatsAppa

Fot. HeikoAL/Pixabay
Fot. HeikoAL/Pixabay

W Holandii liczba przestępstw przy użyciu popularnego komunikatora WhatsApp stale rośnie. W skali całego państwa szkody spowodowane tego typu oszustwami sięgają milionów euro i - co szczególnie alarmujące - nieustannie wzrastają. Tylko w ostatnich tygodniach policja w Brabancji (południe Holandii) zatrzymała 50 osób, które są podejrzane o udział w przestępstwach, w których wykorzystywany jest WhatsApp. 

Najczęściej schemat działania jest następujący. Najpierw kontaktują się z ofiarą za pomocą popularnej aplikacji służącej do komunikacji - zwykle jest to WhatsApp - i podszywając się pod członka rodziny lub bliskiego znajomego, proszą o pilne przesłanie pieniędzy.

Wpłaty nie są jednak dokonywane na konto oszustów, tylko podstawionych osób, które później przekazują pieniądze przestępcom.

Policja w Brabancji aresztowała w ostatnich tygodniach 50 podejrzanych o udział w tym procederze. Jak podaje dziennik „Algemeen Dagblad”, każdego tygodnia około 600 ofiar zgłaszało tego typu przestępstwo funkcjonariuszom policji. Ofiary traciły średnio 2300 euro.

Jednocześnie AD informuje o historii, kiedy to przestępcy, który oszukali wcześniej starsze małżeństwo, zostali następnie zwabieni w pułapkę przez ich młodszą córkę i w konsekwencji trafili za kratki.

Starsi państwo zostali oszukani właśnie według przedstawionego wyżej schematu – otrzymali wiadomość, że ich córka ma problemy i prosi o pilne przelanie 1200 euro na jej konto. Kiedy to uczynili do akcji wkroczyła córka.

Skontaktowała się z numerem, z którego wcześniej rodzice otrzymali wiadomość i napisała, że słyszała o problemach siostry i chciała przekazać pieniądze. Powiedziała, że ma kłopoty z kontem i przekaże gotówkę w kopercie.

Na chciwych oszustów, którzy przyszli, aby odebrać pieniądze, czekała już policja. Trzy osoby trafiły za kratki, a starsze małżeństwo odzyskało pieniądze.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama