Reklama

Armia i Służby

Grupa Wagnera. „Każdy kat, morderca i gwałciciel zostanie ukarany”

8-letnia dziewczynka, ukraina
8-letnia dziewczynka na pogrzebie swojego taty - obrońcy Ukrainy.
Autor. olladyka / Instagram / Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Członkowie ukraińskiej armii IT twierdzą, że zhakowali witrynę grupy Wagnera oraz weszli w posiadanie danych osobowych rosyjskich najemników.

Reklama

Armia IT Ukrainy poinformowała na swoim kanale na Telegramie, że strona internetowa grupy Wagnera została przez jej członków skutecznie zhakowana (grafika poniżej).

Reklama
grupa Wagnera zhakowana
Wygląd witryny grupy Wagnera po cyberataku Armii IT Ukrainy.
Autor. Armia IT Ukrainy/Telegram
Reklama

Ponadto, przedstawiciele grupy twierdzą, że zdobyli dane osobowe rosyjskich najemników. „Każdy kat, morderca i gwałciciel zostanie surowo ukarany. Zemsta jest nieunikniona” – czytamy w wiadomości udostępnionej przez ukraińską cyfrową armię.

Jej inicjatorem był wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow. Przypomina pewnego rodzaju „pospolite ruszenie” w cyberprzestrzeni, którego celem jest obrona naszego wschodniego sąsiada i nękanie agresora.

Do armii może dołączyć każdy, kto posiada doświadczenie w branży i umiejętności.

Chwała Ukrainie! Chwała Siłom Zbrojnym Ukrainy!
Armia IT Ukrainy

Czytaj też

Znaczące straty po stronie najemników

Z kolei grupa Wagnera to nazwa (nawiązująca do pseudonimu jej założyciela Dmitrija Utkina) prywatnej firmy wojskowej, która wykazuje związki z rosyjskim wywiadem wojskowym. Powstała w 2014 r.

Najemnicy wykonują zadania zarówno defensywne (np. ochrona instytucji), jak i ofensywne (m.in. siłowe przejmowanie obszarów). Są obecni także w trakcie wojny w Ukrainie.

Zdaniem Pentagonu grupa Wagnera zamierza zwerbować 1500 więźniów, aby dołączyli do trwających walk po stronie Rosji. Jednak wielu z nich odmawia – informuje PAP, powołując się na wypowiedź wysokiego rangą urzędnika Departamentu Obrony USA.

„Z naszych informacji wynika, że grupa Wagnera odnotowuje w Ukrainie znaczące straty, zwłaszcza – co nie może dziwić – pośród młodych i nie posiadających doświadczenia najemników” – cytuje Amerykanina agencja.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama