Reklama

Armia i Służby

Gmail dla armii. Wersja beta poczty ma rozwiązać problemy z dostępem do kont

Fot. Army Cyber/Domena Publiczna

Armia amerykańska rozpoczęła testy wersji beta usługi Google Workspace jako alternatywy dla wcześniej działającej poczty. Ma to rozwiązać problemy żołnierzy, których część nie może korzystać już z poprzedniej wersji usugi.

Platforma ma służyć młodszym stażem żołnierzom, którzy mogli stracić dostęp do oficjalnych kont mailowych, w związku z przejściem z Defense Enterprise Email i adresów z domeną mail.mil do systemu Army 365, obejmujących pakiet oparty na Microsoft.

Czytaj też

Nowy pakiet Army 365 zawiera e-mail na domenie Army.mil, ale dowództwo podjęło decyzję, że nie wszyscy żołnierze będą korzystali z tego rozwiązania. „Armia jest zaangażowana w zapewnienie naszym żołnierzom możliwości komunikacji i współpracy, których potrzebują, aby wykonywać swoje misje” – przekazał szef działu informacji Armii Raj Iyer w oświadczeniu dla Army Times . „W tym celu wojsko rozpoczęło testy Google Workspace i przedstawi szczegóły, gdy tylko będzie to możliwe”.

Problemy z dostępem do poczty

Z Army 365 ma nie korzystać około 250 tys. pracowników, którzy nie zostali uwzględnieni w licencji na usługę, co miało być związane z jej kosztami. Alternatywą miało być utrzymanie starego rozwiązania poczty e-mail.

Jednak żołnierze zgłaszali problemy z korzystaniem ze swoich kont, a wielu mundurowych miało raportować, że doszło do usunięcia ich konta. Zgodę na przedłużenie usługi musiała wydać Agencja Bezpieczeństwa Informacji Obronnej (DISA).

Natomiast Google miało zobowiązać się do świadczenia usługi, które pokryją niedobory licencji, a jej testy rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu.

Rzecznik armii ze względu na „wstępny etap testów” ocenił, że za wcześnie na omawianie szczegółów pilotażu. Dodał, że „nie są obecnie świadomi” problemów z usuwaniem kont niektórych żołnierzy w usłudze Defense Enterprise Email. Jednak poproszono DISA o zaprzestanie automatycznego usuwania kont, nastąpi też „przeanalizowanie informacji zgłaszanych przez niektórych żołnierzy”.

Standard bezpieczeństwa

W listopadzie ubiegłego roku Google ogłosiło, że Workspace uzyskał autoryzację standardu bezpieczeństwa (FedRAMP High), który służy do ochrony najbardziej wrażliwych informacji rządowych, przetwarzanych w chmurze.

Konkurent Google - Microsoft od dawna współpracuje z Pentagonem , dostarczając usługi i produkty dla armii, takie jak przetwarzanie danych w chmurze czy HoloLens.

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze