Reklama

Armia i Służby

FSB wznawia współpracę z USA w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Rosja i USA stopniowo zaczynają wznawiać współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - oświadczył w czwartek w Soczi szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow.

"Omawianych jest wiele kwestii też w ramach zapewnienia bezpieczeństwa informacji, cyberbezpieczeńswta z Amerykanami" - wskazał. "Odnawiamy te stosunki (w dziedzinie cyberbezpieczeństwa)" - powiedział szef FSB po spotkaniu szefów służb specjalnych i resortów bezpieczeństwa.

Dzień wcześniej Bortnikow wezwał zagraniczne służby specjalne do przyłączenia się do rosyjskiej inicjatywy na rzecz przekazywania kluczy szyfrowania na urządzeniach mobilnych.  W Rosji uchwalono kontrowersje ustawy antyterrorystyczne. Przewidują one m.in., że tzw. organizatorzy rozpowszechniania informacji, do których zaliczają się m.in. komunikatory internetowe, przez pół roku będą przechowywać na terytorium Rosji dane o komunikowaniu się użytkowników, jak również - od 2018 roku - treść korespondencji. Szef FSB narzekał, że poważnym problemem jest niechęć wielkich firm ze sfery IT do współpracy ze służbami w sferze cyberbezpieczeństwa.

Bortnikow ocenił także, że wzrosło zagrożenie użycia przez terroryzm międzynarodowy technologii łączności bezprzewodowej do przeprowadzania zamachów. W przeszłości terroryści odpowiedzialni za zamachy na metro w Petersburgu koordynowali je spoza Rosji członkowie posługując się komunikatorami WhatsApp i Telegram. 

Wznowienie współpracy jest o tyle ciekawe, że hakerzy powiązani z FSB byli zaangażowani w ataki na elementy infrastruktury wyborczej w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.

AK/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze