Reklama

Armia i Służby

Demoralizacja i strach. Notatki FSB opisują taktykę propagandową Rosji na wschodzie Ukrainy

Fot. Anton Maksimov 5642.su / Unsplash

Demoralizacja ukraińskich wojsk, brak zaopatrzenia z Kijowa i okrucieństwo żołnierzy, nacjonalizm i strach przed powtórką z działań wojennych z 2014 r. - to fundamenty realizowanych w ramach operacji psychologicznych, rosyjskich narracji propagandowych, które mają być dystrybuowane wśród ludności na wschodzie Ukrainy - wynika z przechwyconych instrukcji rosyjskiej FSB.

Instrukcje FSB skierowane są do aktywu operującego we wschodnich regionach Ukrainy, w szczególności w republikach donieckiej i ługańskiej, które w poniedziałek wieczorem uznał prezydent Rosji Władimir Putin, dokonując tym samym w praktyce kolejnego rozbioru Ukrainy.

Co zawierają instrukcje FSB?

Dokument, który datowany jest na okolice 19 lutego, ujawnia, iż celem operacji propagandowych Rosji jest przede wszystkim dalsza destabilizacja regionu, a także sportretowanie Ukrainy jako państwa nacjonalistycznego, okrutnego i będącego według Moskwy de facto i de iure, agresorem względem ludności rosyjskiej.

Demoralizacja wojsk Ukrainy

Przedstawiamy rys narracyjny tego, jak aktyw powinien prezentować ludności wschodnich terenów Ukrainy obecną sytuację polityczną i jej możliwe konsekwencje dla ludności cywilnej.

W instrukcjach czytamy, że istotnym aspektem komunikacji ma być budowanie negatywnego obrazu ukraińskiej armii.

Żołnierze Kijowa mają być zdemoralizowani, wściekli na dowództwo. "Nie mają dostatecznego zaopatrzenia i stabilnego finansowania, za podstawowymi produktami udają się do najbliższych osiedli, gdzie dopuszczają się grabieży i aktów bandytyzmu" - czytamy w notatce Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji.

"Stan moralno-psychiczny żołnierzy Kijowa pogarsza się, urządzają pijackie burdy i nie przestrzegają hierarchii w relacjach, co może prowadzić do dezercji" - dodano, wskazując również, iż stan ukraińskiego wojska jest tak zły, że służący w nim żołnierze mogą mieć myśli samobójcze.

"Działalność przestępcza Ukrainy w Donbasie"

Dużo miejsca w notatkach FSB poświęcono "działalności przestępczej Ukrainy w Donbasie", która jest główną osią narracyjną rosyjskiej propagandy, kierowanej do ludności wschodnich prowincji.

Wyróżnia się tu szereg "przestępstw", których mają dopuszczać się ukraińscy żołnierze. To ranienie ludności, działalność dywersyjna, "uszczuplanie praw mieszkańców Donbasu", a także naruszanie praw człowieka na wiele sposobów, których w treści jednak nie wyszczególniono.

"Podłości, jakich dopuszczają się żołnierze ukraińscy i pogarszająca się jakość życia mieszkanców w połączeniu z wojną" to rdzeń przekazu propagandowego, który kierowany jest przez Moskwę i jej oddelegowany do wschodnich regionów aktyw polityczny do miejscowej ludności.

Czytaj też

Mieszkańcy są także straszeni powtórką z wydarzeń z 2014 r., kiedy trwały walki o Donbas. W notatce FSB pojawiają się "wspomnienia miejscowych kobiet, które opowiadały o grabieżach i przemocy". "Historia Donbasu jest symbolem masowej kaźni i okrucieństwa nacjonalistów" - wskazuje się w instrukcjach rosyjskich służb.

Ewakuacja i ochrona - wszystko zapewni Rosja

W instrukcjach duży nacisk położony jest na kwestię ewakuacji ludności z regionu "zagrożonego wojną".

Jak czytamy w przechwyconych z FSB notatkach, opublikowanych w tym tygodniu w otwartych źródłach, Rosja udzieli wszelkiej pomocy osobom ewakuowanym z terenów DNR, a głównym celem akcji ewakuacyjnej - po której zaplanowano mobilizację - jest "zapewnienie bezpieczeństwa dzieci, kobiet i ludzi słabej kondycji".

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.