Reklama

Armia i Służby

Cyberprzestępcy grasują w powiecie zielonogórskim

Polska Policja (@PolskaPolicja)/Twitter
Polska Policja (@PolskaPolicja)/Twitter

12 osób w ciągu czterech dni zgłosiło się do policji w Zielonej Górze w sprawie włamań na ich konta bankowe. Przestępcy uzyskali do nich dostęp dzięki przejęciu danych logowania za pomocą fałszywych linków oraz aplikacji. Podszywali się również pod pracowników banku. 

W ten sposób oszuści w łatwy sposób ukradli oszczędności poszkodowanych osób. Ostrzegamy, by nie udostępniać swoich danych przez telefon oraz logować się do swoich kont tylko na zabezpieczonych stronach i w aplikacjach swoich banków – powiedziała Małgorzata Barska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Dodała, że w pow. zielonogórskim oszuści stali się w ostatnim czasie bardzo aktywni. Do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i podległego jej komisariatu w Sulechowie w ciągu kilku dni zgłosiło się już 12 osób, których konta bankowe zostały okradzione po uzyskaniu przez oszustów danych do logowania.

Trzy osoby zostały okradzione kiedy oszuści podszyli się pod osoby kupujące towar wystawiony na portalu z używanymi rzeczami; oszuści chcą potwierdzenia danych karty, bo chcą zapłacić za towar.

Trzy kolejne osoby zalogowały się do swoich banków klikając w linki przesłane SMS-em przez oszustów podszywających się pod firmy kurierskie. Natomiast dwie z okradzionych osób podały kod BLIK oszustowi podszywającemu się pod znajomego.

Z kolei trzy inne osoby straciły pieniądze ze swoich kont, bo podały swoje dane oszustom podszywającym się pod pracownika banku. Do tego jedna osoba została okradziona po tym, jak skusiła się na duże zyski przy wirtualnym inwestowaniu w ropę i złoto.

W każdym przypadku podejrzenia próby wyłudzenia naszych danych zawiadamiajmy policję – zaapelowała Barska.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze