Reklama

Armia i Służby

Cyberobrona. Korea Południowa weźmie udział w amerykańskich i natowskich ćwiczeniach

ćwiczenia nato
Autor. Ministerie van Defensie/Wikimedia Commons/CC0

W październiku br. Korea Południowa po raz pierwszy weźmie w udział w ćwiczeniach cyberobrony, organizowanych przez Stany Zjednoczone. Z kolei w 2023 r. ma stać się uczestnikiem największego tego typu wydarzenia w ramach NATO. 

Reklama

Siły Zbrojne Korei Południowej wyślą 20 specjalistów na ćwiczenia „Cyber Flag”, które odbędą się w październiku br. w Wirginii. Taki stan rzeczy potwierdzili przedstawiciele partii rządzącej oraz resortu obrony – informuje „The Korea Herald”. 

Reklama

Ministerstwo Obrony Korei Południowej przekazało, że wojsko będzie aktywnie uczestniczyło w ćwiczeniach, aby dążyć do interoperacyjności z siłami USA. Ponadto, kraj ten ma angażować się w inicjatywy dotyczące cyberbezpieczeństwa na poziomie ONZ, UE, NATO i innych struktur. 

„Nasza armia prowadzi oraz promuje różne środki, których celem jest radzenie sobie z ewoluującymi cyberzagrożeniami. Planujemy aktywnie uczestniczyć w międzynarodowych cyberćwiczeniach” – podkreślił na konferencji prasowej zastępca rzecznika resortu obrony Moon Hong-sik, cytowany przez agencję „Yonhap News”.

Reklama

USA i sojusznicy

Przypomnijmy, że „Cyber Flag” to odbywające się każdego roku wydarzenie, mające na celu podnoszenie zdolności USA i sojuszników w zakresie cyberobrony. Jego organizatorem jest Dowództwo Cybernetyczne USA (USCYBERCOM).

W ubiegłym roku w ćwiczeniach uczestniczyły zespoły z m.in. Kanady, Danii, Estonii, Francji, Niemiec, Litwy, Norwegii, Holandii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii. 

Odstraszyć sąsiada

Informacja o tym, że w październiku Korea Południowa weźmie udział w wydarzeniu pojawiła się po tym, jak prezydenci – Yoon Suk-yeol i Joe Biden – zgodzili się pogłębić współpracę w obszarze cyberbezpieczeństwa, aby sprostać wyzwaniom na miarę XXI wieku. 

Oba kraje zobowiązały się także do umocnienia współdziałania i partnerstwa na rzecz pokonywania cyberzagrożeń ze strony Korei Północnej. Mowa tu o m.in. skutecznym odstraszaniu. 

Aktywność w ramach NATO

Co więcej, południowokoreańska armia zamierza w przyszłym roku po raz pierwszy wziąć udział w największych dorocznych ćwiczeniach NATO dotyczących cyberobrony – „Cyber Coalition”. 

„Nasze wojsko dąży do zacieśnienia współpracy między z USA oraz aktywnie bierze udział w międzynarodowych ćwiczeniach, w odpowiedzi na narastające cyberzagrożenia” – przytacza stanowisko ministerstwa obrony Korei Południowej „The Korea Herald”.

Kraj ten w przeszłości dwukrotnie pełnił rolę obserwatora wydarzenia (2017 i 2021 r.). Nie zmieni się to także w 2022 r. 

Ważny krok

Jak informowaliśmy, w maju Korea Południowa stała się pierwszym azjatyckim krajem, który oficjalne został włączony w struktury natowskiego Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (CCDCOE) z siedzibą w Tallinie.

Tym samym liczba członków CCDCOE wzrosła do 32. Wśród nich znajduje się 27 krajów NATO i 5 państw zaangażowanych (Austria, Finlandia, Szwecja, Szwajcaria i Korea Południowa).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama