Reklama

Armia i Służby

Chiński wywiad korzysta z iPhone'ów i Gmaila

iPhone 6
Fot. Paul Hudson/Flickr/CC BY 2.0

Jeden z funkcjonariuszy chińskiego wywiadu korzystał z produktów Apple’a i Google’a podczas pełnienia swoich obowiązków. Używał ich częściej niż technologii Huawei. Sprawa rzuca nowe światło na działalność służb Państwa Środka.

W zeszłym roku po raz pierwszy funkcjonariusz chińskiego resortu bezpieczeństwa został osądzony w USA. Miało to miejsce w Cincinnati. Zatrzymanie „wywabionego ze swojego kraju" Xu Yanjuna dało FBI niespotykaną do tej pory skarbnicę informacji na temat wewnętrznych działań służb wywiadowczych Państwa Środka – wskazuje agencja Bloomberga.

W trakcie realizowania swoich zadań mężczyzna m.in. włamywał się do pokoi hotelowych i odpowiadał za prowadzenie cyberataków. Jego skuteczność wynikała z doświadczenia i umiejętności rozwijanych w czasie pełnienia służby. Sprawa Xu Yanjuna zwraca uwagę na ważny aspekt.

Czytaj też

iPhone w ręce, poczta na Gmailu

Obecnie w Stanach Zjednoczonych i Europie wiele mówi się o zagrożeniach dla bezpieczeństwa ze strony chińskich firm i platform technologicznych (np. Huawei, TikTok , Xiaomi). Jednak w rzeczywistości przedstawiciele wywiadu Państwa Środka korzystają z produktów Apple'a oraz Google'a.

„Xu oraz jego koledzy mają iPhone'y, a do komunikacji ze swoimi źródłami wykorzystują Gmaila" – zwraca uwagę Bloomberg, który badał sprawę.

Agencja podkreśla, że funkcjonariusz chińskiego wywiadu użył nawet adresu Gmail do rejestracji swojego konta w iCloud. Co więcej, mężczyzna zarządzał arsenałem złośliwego oprogramowania za pomocą platformy Google AppEngine.

Zatrzymany przez FBI posiadał również służbowy telefon Huawei, lecz nie korzystał z niego często.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze