Reklama

Armia i Służby

Białoruscy Cyberpartyzanci atakują systemy kolejowe. Utrudniają transport rosyjskich wojsk na Ukrainę

Autor. Минобороны России (@mod_russia)/Twitter

Białoruscy Cyberpartyzanci prowadzą operację wymierzoną w sieci komputerowe Kolei Białoruskich, aby utrudnić transport wrogich sił na Ukrainę i dać więcej czasu tamtejszej armii na odparcie agresji z północy. Ze względu na problemy konieczne było przejście na tryb pracy ręcznej. 

Reklama

Członkowie grupy informują, że obecnie sieć komputerowa kolei jest „w stanie załamania”, co oznacza konieczność przejścia na tryb pracy ręcznej. W ten sposób spowolniono ruch pociągów.

Reklama

Jak przekazuje Wspólnota Pracowników Kolei Białoruskich, pojawiają się informacje, że węzły miński i Orsza są sparaliżowane

Wpis pracowników Kolei Białoruskich dotyczący ataku dokonanego przez Białoruskich Cyberpartyzantów.
Autor. Live. Сообщество железнодорожников Беларуси/Telegram

Białoruscy Cyberpartyzanci deklarują, że sieć będzie wyłączona, dopóki siły rosyjskie nie opuszczą Białorusi, a wojska Łukaszenki nie przestaną angażować się w inwazję na Ukrainę

Reklama
Kontynuujemy swoją pomoc Ukrainie w ramach jej walki przeciwko siłom okupacyjnym Rosji
Białoruscy Cyberpartyzanci

Czytaj też

Ponowny atak na systemy kolei

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy to Kolei Białoruska stała się celem Białoruskich Cyberpartyzantów. Na łamach naszego portalu opisywaliśmy, jak pod koniec stycznia br. przeprowadzili atak ransomware, który doprowadził do zaszyfrowania części systemów i zakłócenie pracy kolei. 

Wówczas grupa tłumaczyła, że podjęła takie działania, ponieważ „na rozkaz Łukaszenki kolei pozwala na wjazd na naszą ziemię wojskom okupacyjnym (rosyjskich – red.)”. 

Czytaj też

Cyberpartyzanci po stronie Ukrainy

W odniesieniu do zbrojnej agresji wobec Ukrainy, Białoruscy Cyberpartyzanci opowiedzieli się walczyć po stronie Kijowa. Jak informowaliśmy, zachęcają ochotników  do zasilania ich szeregów w związku z atakiem Rosji.

Yuliana Shemetovets, białoruska aktywistka i rzeczniczka cyberpartyzantów, ogłosiła, że koalicja „Suprativ” (jej częścią są Białoruscy Cyberpartyzanci) tworzy specjalną jednostkę o nazwie „Taktyczna Grupa Białorusi”. Będzie ona współpracowała z ukraińskimi ochotnikami pod okiem Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze (1)

  1. Pucin:)

    APEL DO WSZYSTKICH BIAŁORUSINÓW!!!!!!!! - GDY WAS BAĆKA WYŚLE NA UKRAINĘ TO NIE WALCZCIE Z UKRAIŃCAMI!!!!!!!! PRZECHODŹCIE NA ICH STRONĘ LEJCIE RUSKICH!!!!!!!