Reklama

Armia i Służby

Bezpieczniejsza komunikacja żołnierzy Wojska Polskiego

Błaszczak wojsko polskie
Autor. 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja)/Twitter

Opracowano nowy komunikator dla żołnierzy oraz personelu resortu obrony. Ma być bezpieczną alternatywą dla komercyjnych rozwiązań i skłonić wojskowych do ich porzucenia. Rozwiązanie zostało stworzone przez polskie cyberwojsko. Jakie mechanizmy wykorzystuje?

Reklama

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) opracowało nowy komunikator Merkury 2.0 dla żołnierzy Wojska Polskiego oraz pracowników MON. Jak podaje DKWOC, przeznaczony jest do

Reklama
  • wymiany komunikatów tekstowych, audio oraz wideo pomiędzy wybranymi użytkownikami,
  • wymiany informacji w ramach czatu grupowego, konferencji głosowych oraz wideokonferencji,
  • wymiany wybranych plików w ramach wspomnianych mechanizmów komunikacji,
  • udostępniania ekranu w ramach prowadzenia komunikacji video,
  • filtrowania możliwości wyboru odbiorców na bazie zdefiniowanych reguł,
  • wyświetlania powiadomień typu „push" dotyczących komunikacji na urządzeniach końcowych użytkowników.
Reklama

Rozwiązanie ma stanowić bezpieczną alternatywę dla podobnego typu komunikatorów dostępnych na rynku (np. WhatsApp, Messenger, Teams). „Z założenia służy do wymiany informacji jawnych" – podkreśla DKWOC. Merkury 2.0 instalowany jest na urządzeniach służbowych. 

Jest prosty w obsłudze, co umożliwia korzystanie dostosowane do potrzeb użytkowników. W komunikatorze wyróżnione są najważniejsze funkcje co daje łatwość jego wykorzystania.
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Komunikator jest dostępny na systemy Android i iOS oraz w przeglądarce internetowej.  

Czytaj też

Minimalizacja ryzyka podsłuchów i wycieków

Fundamentem komunikatora dla żołnierzy oraz personelu MON jest protokół Matrix. To on pozawala na wprowadzenie szyfrowania typu end-to-end. Odbywa się ona poprzez infrastrukturę resortu obrony. Taki zabieg ma minimalizować ryzyko podsłuchu lub wycieku danych. 

Komunikacja pomiędzy użytkownikami jest szyfrowana w oparciu o parę kluczy sesji, a to pozwala na prowadzenie bezpiecznej komunikacji pomiędzy użytkownikami.
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Poza szyfrowaniem zastosowano również mechanizmy uwierzytelniania użytkowników (centralnych mechanizmów Systemu Teleinformatycznego), blokowania robienia screenów oraz autoryzowania nowych urządzeń (Two-Factor Authentication – 2FA).

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama