Armia i Służby
Antysemicka dezinformacja Rosji we Francji
Francuska dyplomacja oskarża Rosję o rozpowszechnianie antysemickiej dezinformacji. Sieć Recent Reliable News (RRN) miała kolportować zdjęcia wysprejowanych gwiazd Dawida oznaczających - tak jak to miało miejsce w przededniu pogromu z Nocy kryształowej w 1938 r. - żydowskie domy w 10. dzielnicy Paryża.
„Francja zdecydowanie potępia zaangażowanie rosyjskiej sieci Recent Reliable News (RRN/Doppelgänger) w sztuczne rozpowszechnianie i początkową dystrybucję w mediach społecznościowych zdjęć graffiti przedstawiającego gwiazdę Dawida w 10. dzielnicy Paryża” - czytamy w oficjalnym komunikacie francuskiej dyplomacji.
Jak zapowiedziano, sprawa będzie badana przez francuski wymiar sprawiedliwości, który chce ustalić, czy za amplifikowanym w social mediach przekazem stoi czynnik zagraniczny. Wszystko wskazuje na to, że tak.
Graffiti na murach
6 listopada francuska służba VIGINUM, której zadaniem jest przeciwdziałanie zagranicznym wpływom i ich monitorowanie w przestrzeni informacyjnej, wykryła zaangażowanie 1095 botów na Twitterze (obecnie X), które publikowały treści na temat gwiazd Dawida pojawiających się na murach domów w 10. dzielnicy Paryża. Łącznie na platformie pojawiło się 2 tys. 589 takich wpisów z tej sieci.
Zdaniem funkcjonariuszy z VIGINUM, jest niemal pewne, że boty te są powiązane z rosyjską siecią RRN, której głównym celem jest przekierowywanie ruchu z serwisów społecznościowych na swoje „serwisy informacyjne” publikujące treści zbieżne z celami propagandowymi Kremla.
Pierwsza publikacja, zdaniem Francuzów, miała charakter organiczny - i pojawiła się 30 października o godz. 19.37 naszego czasu. Konta-boty jednak opublikowały zdjęcia dwa dni wcześniej - 28 października o 19.24. Według VIGINUM, to nowa operacja wpływu wymierzona we Francję.
Oportunizm Rosji
Zdaniem francuskiej dyplomacji, realizacja opisanej wyżej operacji wpływu pokazuje oportunizm Rosji oraz stosowanie przez nią nieodpowiedzialnej strategii polegającej na wykorzystywaniu kryzysu międzynarodowego do rozpowszechniania własnej propagandy i wzmacniania napięć tak we Francji, jak i w Europie.
O tym, jak Rosja wykorzystuje konflikt na Bliskim Wschodzie dezinformując i wspierając określone narracje, można przeczytać na naszych łamach m.in. w tym tekście. W innym tekście, który można znaleźć tu, pisaliśmy z kolei o zaangażowaniu rosyjskich hakerów znanych z wojny na Ukrainie w konflikt, do eskalacji którego doszło po ataku Hamasu na Izrael z dnia 7 października.
Czym jest sieć RRN?
Według Francuzów - to sieć powiązana z operacją Doppelgänger, którą wykryto w grudniu ub. roku. Jej celem była zarówno Francja, jak i inne kraje europejskie. Dziennik „Le Monde” pisał, iż trwała ona dalej - mimo oficjalnego zakomunikowania jej 13 czerwca przez francuskie władze.
W ramach kolportowanych w mediach społecznościowych i innych kanałach internetowych treści, poruszane są polaryzujące dla francuskiego (i nie tylko) społeczeństwa tematy, takie jak imigracja, uchodźcy, kryzys ekonomiczny w krajach UE, a także rozmaite fake newsy na temat Ukrainy, mające zwrócić opinię publiczną przeciwko broniącemu się przed Putinem krajowi.
Większa część operacji informacyjnej realizowana jest za pomocą sieci powiązanych z sobą botów w mediach społecznościowych oraz stron www udających media.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany