Reklama

Armia i Służby

Amerykanie "idą" na wojnę informacyjną

Fot. mldestefano/Pixabay
Fot. mldestefano/Pixabay

U.S. Air Force tworzy nową komórkę przeznaczoną do prowadzenia działań w zakresie wojny informacyjnej. Decyzja dowództwa stanowi kolejny krok w celu wzmocnienia amerykańskich zdolności w cyberprzestrzeni – informuje serwis CyberScoop.

U.S. Air Force podkreśla, że nowa jednostka połączy zdolności wielu komórek odpowiedzialnych za operacje prowadzone w przestrzeni wirtualnej, w tym Air Forces Cyber oraz 25th Air Force. Oficjalnie nazywać się będzie 16th Air Force, a jej przywódcą ma zostać gen. Timothy Haugh, który wcześniej dowodził Cyber ​​National Mission Force w USCYBERCOM. „Ma ogromne doświadczenie, które moim zdaniem będzie kluczowe w tej roli” – powiedział CyberScoop Ed Wilson, przedstawiciel Pentagonu. „Jest także jednym z wyższych oficerów, który posiada ogromne doświadczenie w cyberprzestrzeni”.

Decyzja o utworzeniu nowej komórki jest jednym z elementów zmian podejmowanych przez Pentagon w celu poprawy wydajności ofensywnych cyberoperacji. Amerykanie nie chcą już tylko skupiać się na obronie. Co więcej, sytuacja ma miejsce, gdy również inne dowództwa przekształcają swoje struktury, aby skutecznie prowadzić działania zaliczane do wojny informacyjnej. „Nastąpił ruch mający na celu sprawdzenie, jak rozwinie się konflikt w przyszłości, zwłaszcza w operacjach obejmujących wiele dziedzin” – zaznaczył Ed Wilson.

CyberScoop wskazuje, że główni wrogowie Stanów Zjednoczonych, w tym przede wszystkim Rosja, definiują wojnę informacyjną w zupełnie inny sposób niż robi to Pentagon. Mowa  o łączeniu cyberataków z innymi rodzajami ofensywnych operacji, takich jak cyberszpiegostwo czy dezinformacja. To sprawia, że wrogowie Waszyngtonu posiadają w tym aspekcie znaczną przewagę nad amerykańskim wojskiem.

Komentarze