Reklama

Armia i Służby

AI w obronie morskiej. L3Harris i BigBear.ai łączą siły

L3Harris Arabian Fox
L3Harris’ Arabian Fox wyposażony w m.in. narzędzie prognozowania oparte na sztucznej inteligencji BigBear.ai oraz instrumenty do analizy świadomości sytuacyjnej.
Fot. Petty Officer 1st Class Vincent Aguirre / L3Harris

We wtorek 9 maja br. koncern L3harris zawarł umowę o współpracy z BigBear.ai dotyczącą dostarczenia zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Mowa o sztucznej inteligencji i autonomicznych statkach z myślą o obecnych i przyszłych programach obrony morskiej. 

Na podstawie umowy system ASView (system sterowania autonomicznymi pojazdami) L3Harris zostanie zintegrowany z technologią prognozowania BigBear.ai po to, aby lepiej identyfikować i klasyfikować statki, podnosić świadomość sytuacyjną oraz wspierać misje na morzach i oceanach. 

„Nasze zaawansowane możliwości w obszarze sztucznej inteligencji pozwolą autonomicznym statkom działać z większą wydajnością i bezpieczeństwem, wspierając tym samym misje podwyższonego ryzyka, zwiększając zasięg operacyjny, a co najważniejsze, ratując życie” – skomentował sprawę Mandy Long, dyrektor generalny BigBear.ai. 

Z kolei Anthony Nigara, jeden z prezesów L3Harris, wskazał, że współpraca obu firm wzmocni ich zaangażowanie na rzecz dostarczania niezawodnych i kompleksowych autonomicznych rozwiązań, co powinno podnieść także jakość działań prowadzonych przez floty. 

Czytaj też

Bezpieczeństwo żołnierzy i personelu

Jak podaje serwis C4isrnet, na połączeniu sił może skorzystać amerykańskie wojsko. Marynarka Wojenna oraz Korpus Piechoty Morskiej stawiają technologię bezzałogowców i autonomicznych rozwiązań (na wodzie, pod nią i w powietrzu). 

Jednym z celów takiego podejścia jest chęć poszerzenia pola widzenia i prowadzenia działań przez dłuższy czas, przy minimalizacji udziału czynnika ludzkiego. To szczególnie istotne obszarach uznawanych za niebezpieczne.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze