36-latek rozpowszechniał materiały pedofilskie. Trafił za kratki

Funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Białymstoku przeprowadzili skuteczną akcję, która zakończyła się zatrzymaniem 36-letniego mężczyzny. Sprawca został ujęty za posiadanie i rozpowszechnianie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie małoletnich (CSAM).
Funkcjonariusze wytypowali podejrzanego podczas operacji FEVER, która zakończyła się w kwietniu bieżącego roku. Była największą akcją wymierzoną w przestępczość pedofilską w Europie, przeprowadzoną przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
W jej ramach zatrzymano 98 osób w Polsce oraz 166 na całym świecie, a także zabezpieczono ponad 1700 urządzeń elektronicznych. Z uwagi na charakter sprawy, do tej pory funkcjonariusze prowadzili czynności operacyjne oraz gromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na zatrzymanie kolejnego przestępcy.
Czytaj też
Przebieg akcji
Jak podaje CBZC, w wyniku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zabezpieczono nośniki danych ze znaczną ilością plików zawierających treści przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci, około 30 gramów marihuany, kilka jednostek broni palnej oraz amunicji, materiały wybuchowe, zapalniki, a także zestawy wytrychów.
Ze względu na niebezpieczny charakter znalezisk, w operację zaangażowano specjalistów z zakresu pirotechniki, funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Białymstoku, a także Straż Pożarną.
Opublikowano również wideo ze znalezionymi przedmiotami.
Czytaj też
Skutki prawne
Zatrzymanemu postawiono zarzuty dotyczące m.in. posiadania i rozpowszechniania plików zawierających treści przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci, a także posiadania środków odurzających. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Białymstoku sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.
Śledztwo pozostaje w toku, a funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Wnioski i znaczenie operacji
Sprawa pokazuje, że zagrożenia związane z cyberprzestępczością często wykraczają poza świat wirtualny. Nielegalne treści cyfrowe mogą iść w parze z realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa fizycznego, takimi jak broń palna czy materiały wybuchowe.
Skuteczna interwencja CBZC potwierdza, jak kluczowa jest ścisła współpraca między służbami oraz profesjonalne przygotowanie operacyjne.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany